25-11-2008
ЕК: България губи 220 млн. евро по ФАР, не се възстановяват акредитациите на разплащателните агенции
Кристина Наги: "Първи случай, в който държава-член на ЕС е лишена от еврофондове."
Прогнозата на БНТ за "най-лошия сценарий" се сбъдна: не възстановиха акредитациите на разплащателните агенции по ФАР към МФ (Орешарски) и към МРРБ (Гагаузов).
Европейската комисия отказа да възстанови акредитациите на двете разплащателни агенции на средства по Програма ФАР заради „липса на резултати в борбата с корупцията” и заради злоупотребите.
Това съобщи в Брюксел Кристина Наги – говорител на еврокомисаря по разширяването Оли Рен, в чийто ресор са въпросите, свързани със средствата по ФАР. Очаква се Оли Рен да коментира този въпрос в рамките на редовната си пресконференция, планирана за днес от 17 часа българско време в Брюксел.
В резултат на решението на ЕК, което се очакваше с повишено внимание, България губи окончателно правото си на около 220 млн. евро от програма ФАР, а други 340 млн. евро остават спрени.
В този момент министър-председателят Сергей Станишев и ресорният вицепремиер са в Германия.
Еврокомисарят Рен коментира високата степен на допуснати нередности: "Рискът от политическа намеса все още не се признава и отчита изцяло, а това е необходима и първа стъпка за решаването на този проблем (с нередностите, бел. ред.)." Еврокомисарят категорично е отказал за какъв риск от политическа намеса говори и от къде произтича той, както и да коментира дали според него оставащите проблеми у нас са резултат от липса на политическа воля или на управленски капацитет, предаде БНР, цитирано от News.bg.
"След внимателен анализ на фактите, подавани от София, направен от Европейската комисия, ние съжаляваме, че ще трябва да продължим срока на замразяване на плащанията на пари, определени за подпомагане на София, което означава, че крайният срок за усвояването им ще изтече. Надяваме се, че България ще предприеме спешно необходимите стъпки за подобряване на усвояването на еврофондовете", заяви Наги, цитирана от Агенция "Фокус" и другите медии.
Припомняме, че преди по-малко от ден пред германския вестник "Нойес Дойчланд" вицепремиерът
Плугчиева каза: "Можахме сега да поставим първите резултати на масата, след като през юли излязоха критичните доклади на Комисията. През изминалите месеци беше свършена огромна работа, преди всичко по промяна на контроната система, при изграждането на административен капацитет и подобряване на сътрудничеството между българските институции."
"В случая с ФАР тези мерки за съжаление биха дошли твърде късно и поради това значителни суми от субсидиите по програмата няма да може да бъдат използвани от българските власти. Става въпрос за 220 млн. евро", каза днес Кристина Наги.
По думите на Кристина Наги останалите 340 млн. евро, договорени по програмата, продължават да са обект на дискусии и ако няма бързи мерки, те също ще бъдат изгубени.
"Повечето от мерките са само обещание за бъдещи действия и все още не са донесли конкретни резултати", каза Наги. Цитирана отново от "Фокус" тя предупреди, че продължаващият неуспех на София в борбата с корупцията може да постави под въпрос част от 11-те млрд. евро от кохезионни и структурни фондове, които трябва да бъдат предоставени на България до 2013 г.
Сред останалите аргументи на ЕК за това решение са продължаващи нередности, конфликти на интереси и недостиг на персонал.
Контекстът и коментарите (за всички коментари в текст и звук вижте ТУК, в "Анализи")
ДСБ: "Оставка!" НДСВ: "Мерките на ЕК са прекомерни." Това бяха първите политически реакции. Левият евродепутат Евгени Кирилов пък каза пред "Фокус", че решението на ЕК било "политическо".
По принцип срокът за сключване на договори по ФАР е 30 ноември, тогава изтича и срокът за действие на програмата. 220 милиона евро обаче все още не са договорени. На България само по програма ФАР се полагат над 650 милиона евро.