Европейски страни подкрепят спирането на еврофондове като стимул за реформите в България и Румъния
Идеята се подкрепя от Европейската комисия, както и от Германия, Франция, Великобритания, Холандия, Белгия, Финландия, Швеция, Дания и Австрия, твърди близкото до ЕК електронно издание.
Макар че последните доклади не се отнасят до усвояването на еврофондовете в двете страни, заключенията показват, че България е положила повече усилия, след като й бяха спрени 500 млн. евро от предприсъединителните програми заради измами и корупция. Румъния, която се размина с такова наказание, според вчерашните доклади не е постигнала напредък.
Румънският посланик в ЕС Михнеа Моточ отхвърли пред изданието каквато и да била връзка между правосъдието и еврофондовете.
Германският евродепутат Ингеборг Грасле, член на комисията по бюджетен контрол, обаче заяви за EUobserver, че ще отправи официално искане до ЕК да изготви специален доклад за фондовете за Румъния.
Припомняме ви, че освен това в края на месеца посланиците на страните-членки ще обсъдят вчерашните доклади, като според информация на „Дневник", те ще представят редица конкретни казуси от проблемите на българското правосъдие.
Преди публикуването на доклада София е поискала той да отчете като успех в борбата с организираната престъпност няколко случая, включително случая "Галеви", което е довело до дискусии дали в текста да бъдат споменавани конкретни казуси. Крайното решение е било да не се навлиза в подробности нито в положителна посока, нито да се дават конкретни примери за слабостите на съдебната система, като случая "Борилски".
Очаква се Франция да настоява случаят "Борилски" да бъде включен в крайния документ като критика към българското правосъдие.