Германия забранява генномодифицираната царевица
Във вторник Германия стана шестата европейска страна, която забрани вид генномодифицирана царевица, произведена от американския биотехнологичен гигант "Монсанто". До сега това беше единствената генномодифицирана култура, разрешена в страната, съобщи Франс прес.
Министърът на земеделието Илзе Айгнер каза пред репортери, че незаконно ще стане отглеждането на царевицата MON 810, която е модифицирана в посока на свръх устойчивост срещу насекоми, които вредят на посевите, по причини, продиктувани от опазването на околната среда.
"Достигнах до заключението, че има валидни основания да се приеме, че генномодифицираната царевица MON 810 представлява опасност за околната среда", каза Айгнер - "Ето защо засяването на MON 810 вече е забранено в Германия."
Решението подчертава политическата тежест на Германия в лагера на европейските страни, които са скептични към генномодифицираните продукти, наречени "Франкенхрани" от противниците си.
Германия е шестата страна в ЕС, която въведе временна забрана над MON 810, след като подобни мерки предприеха Франция, Австрия, Унгария, Люксембург и Гърция.
Европейската комисия се опита да принуди Австрия и Унгария да премахнат забраните, но решението й беше отхвърлено от мнозинството държави-членки миналия месец.
Говорителят на ЕК НаталиШарбоно каза: "Комисията ще анализира забраната в Германия и... ще реши за най-подходящите мерки в тази ситуация."
Немските групи за опазването на околната среда приветстваха решението във вторник.
Въпреки това Анет Шаван, немският министър на образованието, заяви, че съжалява за решението на Айгнер, като отбеляза, че Европейската агенция по безопасност на храните е признала сорта за безопасен.
По-рано Айгнер каза, че решението е "индивидуален случай" и не е "основополагащо решение за бъдещите политики по отношение на зелената генетична технология."
Според американската лобистка група ISAA, използването на генномодифицирани посеви нараства по цял свят.
Около 125 милиона хектара през 2008 год., били засадени с такива култури, което представлява увеличаване с почти 10 процента, в сравнение с предходната 2007 год.
Около 13,3 милиона фермери са отглеждали генномодифицирани култури през 2008, в сравнение с 12 милиона през 2007 година.
Седемдесет и два процента от соевите насаждения по света също са генномодифицирани.