ЕК засилва сътрудничеството за по-добро насочване на помощта за необлагодетелствените райони
Европейската комисия прокарва пътя за нова класификация на земеделските райони с неблагоприятни природни условия. С помощта на научни експерти Комисията определи 8 критерия, свързани с почвено-климатичните условия, като база за обективно и ясно класифициране на такива райони, предаде Рапид.
Преди да представи законодателно предложение обаче, Комисията се нуждае от повече данни, за да оцени до каква степен критериите са приложими. Поради това тя отправи искане към държавите-членки да предоставят симулации, осъществени въз основа на национални данни, за евентуалните резултати от прилагането на критериите. Националните власти следва да изпратят симулациите си на Комисията до 21 октомври 2009 г.
Новата система за класификация вероятно ще бъде въведена през 2014 г., като до тогава в сила ще остане настоящата система.
Това преразглеждане не засяга планинските райони (които вече са класифицирани въз основа на обективни общи критерии) или районите със специфични неблагоприятни природни условия (напр. островите и крайбрежните райони), които са класифицирани съгласно тези специфични неблагоприятни условия.
Мариан Фишер Боул, комисар по въпросите на земеделието и развитието на селските райони, поясни, че необходимо подходът при определянето на границите на районите с неблагоприятни за осъществяване на селскостопанска дейност природни условия да бъде рационализиран, а помощта - по-целенасочена. „Целта е не да бъде намален или разширен обхватът на необлагодетелстваните райони, а да се създаде ясна и прозрачна система за определянето на границите им, като се държи сметка за спецификата на една толкова обширна и разнообразна територия, каквато е територията на ЕС."
Понастоящем в ЕС съществуват над 100 силно различаващи се национални критерия за определяне дали даден район може да получи плащане в качеството си на необлагодетелстван район. Това разнообразие бе посочено от Сметната палата като възможен източник на неравнопоставеност.
Днешного съобщение на ЕК е в руезултат на над 100 срещи на ЕК с държавите-членки. Комисиятяа получи 121 становища в резултат от започнатото на 22 май 2008 г. обществено допитване по темата. Те са обобщени в оценката на въздействието.