Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-05-2009

12 български фирми в списъка на европейските агромилионери за 2008 г.

710 земеделски производители и фирми са получили повече от 1 млн.евро субсидии в рамките на Общата селскостопанска политика за 2008 г., съобщават експертите от европейския интернет портал farmsubsidy.org. Порталът е създаден като проект на британска неправителствената организация и на датска консултанска агенция.

Според списъка на т.нар "агромилионери за 2008 г." 12 български и 12 румънски фирми и производители са получили солидни евросубсидии.

Данните на farmsubsidiy.org   не са пълни, тъй като все още се обработва информацията от всички страни-членки. Информацията от Кипър, Германия, Нидерландия и Словакия не е включена, защото тези страни "все още не са публикувани данни за бенефициентите от селското стопанство или достъпът до тези данни е много труден", допълва EUobserver.

Българските фирми и производители, посочени в списъка на "агромилионерите", са:

  • ЕТ Фантастика 95- Георги Цанков - Пловдив
  • УЪРЛД УАЙНС ООД - Столична община
  • ЕТ Агро - Светлозар Дичевски - гр. Варна - Троян
  • Тракия - РМ - ЕООД - Пловдив
  • Панда инвест ООД - Ямбол
  • СОРТОВИ СЕМЕНА ВАРДИМ-ЕАД - Свищов
  • Винарна Поломие 1959 АД-ЛОМ
  • Спринк ЕООД - Велико Търново
  • "Амилум-България" ЕАД - Разград
  • ТД ООД - Стара Загора
  • ЕТАГРОЕЛИТ-МИТОВ -БОЖИДАР МИТОВ'' - Търговище
  • Про - Агро ООД - Бургас

Данните за Чешката република, Естония, Латвия, Литва и Полша ще бъдат включени в изследването, веднага щом бъде приключена конверсията на сумите в евро.

Според анализа само предприятията и земеделците във Франция, Италия и Испания са получили през последната година субсидии в размер на общо 35,8 млрд. евро. 487 бенефициенти от тези страни са получили повече от един милион евро.

Най-големите суми - 140 милиона и 125 милиона евро - са дадени на две италиански захарни фабрики. Единствената не-италианска компания, която е класирана сред топ-5 на "милионерите от селскостопански субсидии" е ирландската "Грийнкор Груп" - производител и доставчик на храна и хранителни доставки - четвърта с 83,4 милиона евро.

Във Франция - най-големият бенефициент от ОСП, която получава 10,4 от общо 55 милиарда евро - 142 компании се получили над един милион. Най-големият бенефициент е "Ду Груп" (Doux Group) с 62,8 милиона евро, седма в общата класация.

Повече от един милион евро са получили 165 компании в Испания, 47 в Нидерландия, 38 в Португалия, 22 в Белгия и 21 във Великобритания.

Немските земеделци получават годишно 5,4 млрд. евро.

Изследването включва и оценка за транспонирането на правилата за прозрачност на Европейската комисия, които задължават правителствата да разкрият информация за получателите на средствата.

Държавите-членки имаха срок до 30 април 2009 г. да публикуват информацията за субсидиите за фермерите от 2008 год., но проучването показа, че едва осем държави са спазили правилата напълно.

Белгия, Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Румъния, Словения и Великобритания са единствените държави-членки, които са приложили правилно законодателството за прозрачност на бенефицентните по ОСП /споделено управление /. Десет страни, включително Испания и Ирландия, но също и нови държави-членки, като Литва, Латвия, Словакия и България са "в явно нарушение на правилата", твърдят експертите.

Страната ни представи тези данни чрез интернет страницата си на ДФ "Земеделие", с които можете да се запознаете тук .

Организацията цитира Унгария, Ирландия и Нидерландия сред страните, в които е "очевидно преднамерено объркване на Интернет страниците", като Унгария, например е представила информацията в "абсолютно неструктуриран" PDF документ от над 13 000 страници.

Полша също е посочена сред отрицателните примери, като е публикувала единствено имената на лицата, кандидатствали за субсидии, но не и на компаниите, докато Нидерландия е критикувана, че не е посочила сумата за всеки отделен бенефициент, като по този начин е трудно да се установи колко е получила всяка отделна фламандска фирма.

Междувременно Европейската комисия отново порица немското правителство за отказа му да публикува в специалния интернет сайт на ЕК бенефициентите на земеделските субсидии зо 2008 г., съобщава немски аграрен сайт, позовавайки се на ДПА.

„Обществеността има право да знае как се използват парите", каза говорител на заместник-председателят на ЕК Сиим Калас. Комисията е разочарована, че Берлин е спрял публикуването в последната минута, но същевременно била решена да прокара задължението за публикуване.

Немският министър на земеделието Илзе Айгнер обоснова това действие с решения на някои немски административни съдилища, които виждаха нарушаване на защитата на данни. С изключение на Германия всички страни-членки на ЕС са публикували в определения срок бенефициентите на земеделските субсидии.

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.