Меглена Плугчиева: Моделът за усвояване на евросредствата трябва да бъде променен
"В Европейския съюз българският децентрализиран модел за усвояване на европейските фондове е уникален и никоя страна-членка няма 9 управляващи органи. Именно това създава проблемите и напрежението при осигуряването на необходимата координация и комуникация при управлението на програмите", заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева. Тя участва в дискусия за усвояването на европейските средства.
Вицепремиерът припомни, че българският модел включва общо 7 управляващи органи на оперативните програми, един за аграрния и един за рибарския фонд, допълва агенция "Фокус". Тя смята, че моделът за усвояването на средствата трябва да бъде променен, но "не бива да правим грешката да залитнем от един децентрализиран към един абсолютно централизиран модел".
„Преди една годна всяка една програма работеше сама за себе си без никаква координация. А тези програми са взаимосвързани и техният замисъл е да се търси ефект от тяхното прилагане в синергия", каза Плугчиева. "Всяка промяна на модела изисква нови акредитации от ЕК, а това са тежки процедури. Ако се премине към крайна централизация ще са нужни от 6 до 12 месеца", обясни тя. По този начин има опасност да блокираме процеса по усвояване на средствата на стойност 16 млрд. евро от ЕС и националното съфинансиране до 2013 г., поясни Плугчиева.
Към този момент сключените договори по европрограмите са за над 2,8 млрд лв. Към 30 април миналата година сключените договори са били на стойност 90 млн. лв., подчерта вицепремиерът. Тя обаче отбеляза, че темпото при разплащанията не е добро.
Вицепремиерът поясни, че в България има малко опит в правенето на одити и това е една от причините за допуснатите грешки досега при съществуващата бивша дирекция за одит към Министерство на финансите. "Имаме много работа по отношение на административния капацитет", каа тя.