ЕК представя стратегически насоки за повишаване качеството на селскостопанските продукти
Европейската комисия представи стратегически насоки за повишаване качеството на селскостопанските продукти в резултат от допитване до всички заинтересовани страни в държавите-членки, извършено през 2008 г. 560 институции, браншови организации, фирми и граждани са изпратили своите мнения и становища до Европейската комисия, която изработи т.нар. Зелена книга с предложения. България участва с четири становища, едно от които на Министерство на земеделието, а останалите идват от браншови организации и фирми, заети в сектора.
Документът съдържа стратегически насоки за подобряване на потока от информация между фермерите и потребителите за това къде и как се произвеждат селскостопанските продукти. Той ще бъде изпратен на Съвета на ЕС, като целта е те да залегнат в бъдещите изменения на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.
В резюмето на документа за гражданите се казва, че фермерите в ЕС трябва да отговарят на едни от най-строгите в света изисквания относно защитата на околната среда, хуманното отношение към животните и използването на пестициди и ветеринарни медикаменти.
Отбелязва се, че съществуващите схеми за етикетиране и маркетинговите стандарти в ЕС помагат на фермерите да информират потребителите за качеството на продуктите, се развиват с времето. Паралелно са създадени множество частни и национални схеми за сертифициране. Според Европейската комисия и заинтересуваните страни има нужда да се подобри комуникацията между фермерите, купувачите и потребителите, така че да се изградят по-последователни инструменти на политиката на ЕС за качество на селскостопанската продукция.
ЕК предлага възможности за:
- да се разшири етикетирането, така че да посочва мястото, където е отгледан селскостопанският продукт,
- да се определи приложимостта на специфични запазени термини за „продукт на планинско земеделие" и „традиционен продукт". Последното може да замести съществуващата система за гарантирани традиционни специалитети,
- да се създаде уникален регистър за всички географски указания (за вина, алкохолни напитки и селскостопански и хранителни продукти), като се запазят особеностите на всяка система,
- да се подобри единният пазар за продукти, които са част от схемите за етикетиране, по-специално за биологичните продукти.
- да се подобри международната защита за географските указания и да се допринесе за разработване на международни критерии за стандарти за предлагане на пазара и за стандарти за биологични продукти,
- да се развият насоки за прилагане на „добри практики" при частните схеми за сертифициране, за да се намали възможността от объркване сред потребителите и да се намалят бюрократичните пречки за стопаните.
Комисията иска да преустанови пречките пред търговията в единния пазар, причинени от различните национални стандарти. Новото лого за биологични продукти, което е в процес на разработване и което ще бъде задължително за продукти на ЕС от 1 юли 2010 г., следва да подпомогне този процес.
Пълен достъп до документите, свързани със стратегическите насоки, както и мненията, дадени в обсъждането, четете ТУК .