Крайно десните завоюват нови позиции в десет държави-членки
В Европа крайно дясното е в настъпление, като взима повече места в Европарламента в десет страни-членски. Въпреки това в Белгия, Франция и Полша, крайно десните понесоха и някои значителни загуби, коментира EUobserver.
Общо, крайно десните получават с осем места повече, отколкото при изборите за Европейски парламент от 2004 год.
В Австрия, Дания, Финландия, Гърция, Унгария, Италия, Нидерландия, Румъния и Великобритания, крайно десните направиха от умерен до значителен напредък.
Въпреки това, движенията от края на десния политически спектър отбелязаха рязък спад в Белгия и Франция, като в Полша бяха напълно пометени.
„Възходът на крайно десните е лош знак и явно това е свързано с икономическия срив", каза Гери Гебъл, редактор на „Сърчлайт", месечно антифашистко списание с дълга история във Великобритания, където Британската национална партия за първи път ще има свой представител в ЕП.
„Това е изцяло предвидимия резултат от социалните напрежения в следствие на финансовата криза", добави той. „Това е доста тревожна тенденция, особено в Австрия и Нидерландия".
Нидерландия води с четири места за анти-имигрантската и анти-ислямска Партия на свободата на платинено русия Хеерт Вилдерс, продуцент на прословутия атакуващ мюсюлманите филм „Фитна".
Две места взе и партията със същото име - Партия на свободата в Австрия, с едно повече от изборите през 2004 год., като подкрепа за партията дадоха 13,4 процента от гласувалите.
За сметка на това Съюзът за бъдеще на Австрия на покойния Йорг Хайдер не успя да си извоюва представителство в Европейския парламент, въпреки че спечели подкрепата на 4,6 процента от гласоподавателите. Общо крайно десните партии в Австрия извоюваха 18 процента от гласовете.
Унгария също ще върне трима евродепутати от Движението за по-добра Унгария с около 15 процента от гласовете. Групата е основател на Унгарския гвардия, паравоенна група с униформи, напомнящи нацистките младежки организации от най-тъмните дни на Европа.
В Дания, анти-имигрантската Датска народна партия, която не приема определението „крайно дясна", взе още едно, второ място в парламента на ЕС.