ЕК: Напредък има, мониторингът продължава
През следващото лято ще има нов доклад в рамките на механизма. Влизането на двете страни в Шенгенската зона не е обвързано с докладите по механизма за сътрудничество и проверка.
Малко преди 14.30 говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер откри пресконференцията за докладите на Европейската комисия относно напредъка на България и Румъния в правосъдната реформа, борбата с корупцията, а в случая с България и за борбата с организираната престъпност.
Докладите на ЕК показват че механизма работи и дава резултати. В двете страни има набрана инерция на реформите на техническо ниво. Това трябва да бъде подкрепено от политическа воля. Миналата година ЕК изрази притеснение от забавянето на реформите в Румъния, и забавянето бе наваксано.След критиките от миналата година България се отвори за диалог и предприе определени мерки, но има нужда от още действия, заяви той, подчертавайки, че индивидуалните усилия трябва да бъдат подкрепени от политическа воля.
Според него докладът съдържа обективен анализ: разбира се, има напредък, разбира се - има още много неща, които трябва да бъдат свършени.
ПЪЛНИЯ ТЕКСТ НА ДОКЛАДА ВИЖТЕ ТУК. А ТУК ВИЖТЕ КОМЕНТАРИ, ОЦЕНКИ И РЕАКЦИИ.
Има специфични въпроси, които изискват решения. 21 препоръки към България, 16 има към Румъния - те са изключително конкретни и трябва да бъдат отчетени. Не може да се каже коя държава е по-добра. Напредъкът е налице, той трябва да бъде стимулиран, ускорен, подкрепен, има технически подобрения, но има едно пространство, в което се изисква повече политическа воля, за която ние ще настояваме. Това е една много обективна политическа оценка.
ЕК смята че механизмът трябва да продължи. Ситуацията ще бъде оценена отново през следващото лято, освен това през есента ще има отделен доклад на ЕК за управлението на европейските фондове в България.
Комисията видя ново желание в България за реформи. Това може да бъде видяно в индивидуални усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност. Сега стъпките трябва да излязат от техническата област и да обхванат целия сектор. Те трябва да бъдат подкрепени от политическа воля, коментира Лайтенбергер. Някои мерки се оценяват като частични и не цялостни. Все още има недостатъци в правосъдието и борбата с престъпността и корупцията. Например обществеността оценява правосъдната система като бавна.
Поради тази Европейската комисия отправя 21 конкретни препоръки към България - специализирани структури за вборба с корупцията по високите етажи и организираната престъпност. Тези структури трябва да са свободни от политически натиск. Да се опростят процедурите при разследване и при воденето на дела. Ефективно прилагане на закона за конфликт на интереси. Подобряване на възможностите за замразяване на финанси на престъпници и др.
За Румъния Комисията има 16 конкретни препоръки. Особено внимание трябва да се обърне на разследването и съденето на представители на изпълнителната власт и депутати. Трябва да се засилят и превантивните мерки в борбата с корупцията.
ЕК ще продължи да подкрепя усилията на двете правителства чрез технически и политически средства и да им помага където е необходимо, добави Лайтенбергер.
Очакванията за България с нейното ново правителство са - тя да отчете констатациите и препоръките в доклада, заяви той относно ситуацията у нас.На журналистически въпрос той отговори, че за сега не се налага промяна на механизма, работата трябва да продължи в същите рамки.
От черновата на доклада отпадна обвързването на реформите с влизането в Шенген, както и изречението, че в страната има широко разпространена и дълбоко вкоренена организирана престъпност и корупция, коментира "Дневник".
Докладите няма да бъдат обвързвани с влизането на двете страни в Шенген, тъй като това са различни въпроси. Обвързването им би било вредно, тъй като Шенген е с много специфични изисквания, различни от механизма. Страните членки трябва да решат дали да бъде разширена зоната след като двете страни изпълнят изискванията за влизане в Шенген, заяви по този повод Лайтенбергер.
Той призова журналистите да се вглеждат по-малко в различните чернови на докладите и да обръщат повече внимание на окончателния текст, тъй като именно там се съдържа политическото послание.
Не мога да се обвържа с коментар колко време ще отнеме на двете страни да изпълнят реформите, в идеалния случай това може да стане и за година, ако има желание има и начин, възможно е догодина тук да кажем че вече страните са изпълнили същината на реформите.
Трябва да признаем че двете страни тръгнаха от по-задна позиция в сравнение с други държави. Бих казал че те постигнаха значителен напредък за този период. Очевидно е че механизма работи и дава резултати, не са постигнати всички желани резултати, но има видим напредък, подчерта Лайтенбергер.
Поуките, които трябва да извлечем - трябва да виждаме специфичната ситуация във всяка отделна страна и да отговорим на тази ситуация. Не може ситуация в една държава да се прилага спрямо друга държава, заяви той.