Заместник-председателят на ЕП Даяна Уолис представи акцентите на Стокхолмската програма в София
В София се откри правна конференция на тема „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения". Организатор на събитието е Българската асоциация за европейско право (БАЕЛ), а основните участници - заместник-председателят на Европейския парламент Даяна Уолис и българският съдия в Съда на европейските общности Александър Арабаджиев, който е и председател на БАЕЛ.
Събитието откриха Душана Здравкова, съдия в Варненския окръжен съд и бивш евродепутат /2007 г. 2009 г./, и Александър Арабаджиев. Българският съдия в Съда на европейските общности подчерта, че е важно да се говори по темата как българската правна общвост и съдебна система участва в изграждането на общоевропейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие.
Евродепутатът от АЛДЕ Даяна Уолис представи пред членове на Висшия съдебен съвет, съдии от ВКС и ВАС, от Конституционния съд, депутати, университетски преподаватели основните акценти от представения на 10 юни 2009 г. Документ на Комисията до Европейския парламент и до Съвета "Пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите", известен като Стокхолмската програма.
Уолис е на първото си посещение в България по покана на Душана Здравкова. Британският евродепутат е заместник-председател на ЕП.
Даяна Уолис заяви пред участниците във форума, че с 5-годишната Стокхолмската програма за първи път след терористичните атаки от 2001 г. ЕС е достигнал до "момента на равновесие " в реформите в правосъдието на Общността, защото гражданите очакват по-голяма активност по отношение на заканодателните дейности, свързани с всекидневната им стопанска дейност и граждански права. Евродепутатът подчерта, че залегналите в документа мерки имат за цел да направят по - ясни и активни четирите основни свободи и най-вече свободата на движение.
Уолис съобщи, че четири комисии в ЕП работят по становища по т.нар. Стокхолмска програма а Парламентът ще излезе с обща позиция до няколко седмици. Тя прогнозира, че позицията на ЕП ще е по-амбициозна от намеренията на Комисията. Евродепутатът съобщи и, че през декември ще бъде представен електронен портал по правосъдие в ЕС, който ще предоставя информация за правовите и съдебни системи на държавите - членки.
Изложения за ролята на съдебната система за Европа на правосъдието и справедливостта и за функциите на ВСС направиха ръководителят на представителството на ЕК в България Зинаида Златанова и Иван Димов, член на ВСС. Съдия Арабаджиев изнесе интересна лекция относно контрола от страна на Съда на Европейските общности върху общностните актове в областта на свобода, сигурност и правосъдие.
Конференцията продължава с обсъждане на теми като ролята на националните юристи в европейската правна структура, улесняване на достъпа на гражданите до правосъдие и проблеми на взаимното признаване по наказателно-правни въпроси.
Интервю с Душана Здравкова по темата четете ТУК . Посетете и интернет сайта на ЕС по темата за правосъдието и сигурността на английски език.