"ИЮ Обзървър" цитира Божидар Димитров за обезщетенията за бежанците от Одринска Тракия и Мала Азия
"България постави цена на членството на Турция в ЕС" - под това заглавие базираното в Брюксел електронно издание "ИЮ Обзървър" цитира министъра за българите в чужбина Божидар Димитров.
В началото на годината Димитров заяви, че България ще предяви претенции за 20 млрд. долара към Турция, като обезщетение за имотите на българите - бежанци от Одринска Тракия и Мала Азия, и натрупани лихви и пропуснати ползи от 1913 г. до сега. “Решаването на проблема с имотите на тракийските бежанци е едно от трите условия за приемането на Турция в ЕС”, напомни Димитров, както писа в-к "24 часа", на който се позовава "ИЮ Обзървър".
Електронното издание обобщава, че България заплашва да блокира кандидатурата на Турция за присъединяване към Европейския съюз, ако Анкара не плати компинсациите.
Веселин Нинов, официален представител на правителствената пресслужба, каза в понеделник за „ИЮ Обзървър”, че изказването на министър Димитров отразява правителствената политика си и че със спора се занимава българо-турска междуправителствена работна група. Нинов обаче спомена различна сума. „Това е въпрос на официална правителствена политика. Между двете страни има договор, който датира от 1925 г. Това е официален договор, така че според договарящите се страни, турското правителство трябва да заплати между 10 и 12 млрд. долара на българските бежанци,” каза той.
По темата за българските компенсации, турското външно министерство и ЕК не са могли да предоставят коментар.
Според правителствения говорител, премиерът Бойко Борисов ще повдигне въпроса за компенсациите при посещението си в Турция през януари или февруари, пише "ИЮ Обзървър" и припомня, че проблемите за изселвания заради исторически причини придобиват все по-голяма полемичност след разширяването на ЕС от 2004 г.
Като пример изданието посочва как чешкият президент Вацлав Клаус се опита да блокира през 2009 г. ратификацията на Договора от Лисабон, ако в него не бъде включена специална клауза, изключваща даването на компенсации за германците, изселени от тогавашна Чехословакия след Втората световна война.