Йотингер се защити от нападки за антисемитизъм, подчерта важността на "Набуко"
Германският кандидат-комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер днес се защити от подозрения в антисемитизъм, подчертавайки, че има „много силни отношения" с германската еврейска общност, съобщава EUbusiness.
Запитан по време на изслушването си пред парламента да връзки с група „известна с антисемитски декларации", Йотингер отговори: „Моят предшественик (като ръководител на германската провинция Баден-Вюртемберг) беше член на фондация и аз го наследих. След това аз отказах да участвам в срещите на фондацията. Имам много близки и доверени отношения с еврейската общност", заяви пред депутатите Йотингер, подчертавайки „християнските си ценности".
През 2007г. Йотингер бе в центъра на скандал заради изказване в защита на предшественика си като министър-председател на Баден-Вюртемберг, бившия нацист Ханс Филбингер.
Йотингер освен това подчерта, че няма да представлява интересите на мощната германска енергийна индустрия. „Аз не съм германски комисар. Аз съм кандидат-комисар по енергетиката", заяви той, признавайки близките си връзки с националните енергийни компании.
„Нямам дялове в EON, RWE или някоя друга енергийна група, но аз трябва да имам контакти с тези компании", заяви той.
Германският комисар освен това подчерта, че Европа трябва да намали зависимостта си от вноса на нефт и газ за да помогне на климата и да засили енергийната си сигурност
«Въглеродните горива са характеристика на енергийния ни свят и това води до зависимост от вноса. Трябва ни смяна на парадигмата... Нашата цел трябва да бъде декарбонизация», заяви Йотингер пред ЕП, цитиран от Ройтерс.
Йотингер призова за сериозна работа за постигането на доброволната цел на ЕС да намали употребата на енергия с една пета през следващото десетилетие. Той подчерта и нуждата от „умни" енергийни мрежи, които да хармонизират движението на търсенето и предлагането.
През тази година ЕС трябва да вземе решение за газопровода „Набуко", заяви още Йотингер по време на изслушването"
„Набуко" е важен енергиен проект за ЕС, защото той ще намали зависимостта на Европа от руски газ и ще открие достъп до нови газови източници, добави той.
Германският кандидат-комисар подчерта, че Европа трябва да се откаже от двустранните споразумения за газопроводи и да премине към многостранни споразумения, водени от ЕС, така че никоя страна-членка да не се чувства пренебрегната.
Снимка: Европейски парламент