Василиу ще работи за по-близки връзки между образованието и бизнеса
Първият приоритет на Андрула Василиу като комисар по образованието ще бъде да доближи образованието и уменията до нуждите на бизнеса, заяви кипърската кандидатка пред евродепутатите от комисиите по образование и заетост, съобщава Europolotics.info.
„Отминаха времената, когато нискоквалифицираните хора можеха да намерят работа. Най-лошо ударени от кризата бяха именно младите хора и нискоквалифицираните", предупреди тя
Василиу заяви, че ще се бори за увеличаване на бюджета за образование, но предупреди, че основната част от правомощията лежи на национално ниво, поради което тя възнамерява да оказва натиск върху регионалните и националните власти да увеличат бюджетите си за образование „Моето убеждение е, че сме длъжни да инвестираме внимателно в ключови области за да имаме траен ефект върху живота на всички европейци".
Значителна придобивка за ресора й е откриването на Европейския институт за иновации и технологии, който ще започне работа през есента. „Ако обвържем образованието и бизнеса, тогава бизнесът ще има повече интерес да инвестира в образование. Една от нашите цели бе да привлечем хора от бизнеса и индустрията за да затворим триъгълника на знанието и ние успяхме", заяви тя.
Василиу обаче посочи, че е необходима модернизация на унивеситетите, за да се вземат под внимание при оценяването и ранкирането им фактори като методи на преподаване, интернационализация и връзки с общностите.
Мобилността на учените и преподавателите е вторият и приоритет, като кандидат-комисарят посочи като добри примери програмите Еразмус Мундус, Мари Кюри и Коперник.
Тя обаче не представи много нови идеи, а основно обещаваше да се придържа към съществуващи вече планове. Василиу смята да призове Европейската инвестиционна банка да стандартизира политиките си за студентски заеми и смята да представи през март предложение за общоевропейска система за признаване на дипломи и степени.
Василиу не се представи толкова добре по темите култура и спорт, но отчете положителните ефекти на спорта за здравето, екипността и образованието. Тя успя да избегне трудни въпроси за правилото на ФИФА 6+5 (шестима играчи на терена трябва да са от страната, в която е установен клуба)
Не всички депутати обаче бяха впечатлени от представянето на Василиу. Според Мари-Кристин Вергиа ( GUE , Франция), отговорите са били твърде общи, неясни и често повтарящи се, въпреки многото различни конкретни въпроси.