Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
Портал ЕВРОПА на живо
Новини
Конкурси
Квартал ЕВРОПА
Европейски съюз
България - ЕС
Преговори за присъединяване
Програми и проекти
Въпроси и отговори
Библиотека
Интернет магазин
Портал "ЕВРОПА" - За нас; Етичен кодекс
Анкети
Твоят глас в ЕС
Пътна безопасност
Актуално
Анализи
Интервюта
История на ЕС
ЕС институции
Държави-членки на ЕС
Присъединяващи се страни
Асоциирани държави
Дейности
Договори на ЕС
Евро
Хронология
Ключови документи
Институции на ЕС
Финансови институции
Консултативни органи
Междуинституционални служби
Децентрализирани органи на ЕС (агенции)
Председателства на ЕС
Редовни доклади
Представяне
Договори за присъединяване
Основаващи договори
История на отношенията
Дейности
Партньорства за присъединяване
Преговорни глави
Национални позиции
Общи позиции на страните-членки
Изпълнение
Договор за присъединяване
Глава 1 Свободно движение на стоки
Глава 2 Свободно движение на хора
Глава 3 Свободно предоставяне на услуги
Глава 4 Свободно движение на капитали
Глава 5 Дружествено право
Глава 6 Политика на конкуренцията
Глава 7 Земеделие
Глава 8 Рибно стопанство
Глава 9 Транспортна политика
Глава 10 Данъчна политика
Глава 11 Икономически и валутен съюз
Глава 12 Статистика
Глава 13 Социална политика и заетост
Глава 14 Енергетика
Глава 15 Индустриална политика
Глава 16 Малки и средни предприятия
Глава 17 Наука и изследвания
Глава 18 Образование и обучение
Глава 19 Телекомуникации и информационни технологии
Глава 20 Култура и аудиовизуална политика
Глава 21 Регионална политика и координация на структурните инструменти
Глава 22 Околна среда
Глава 23 Защита на потребителите и тяхното здраве
Глава 24 Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи
Глава 25 Митнически съюз
Глава 26 Външни отношения
Глава 27 Обща външна политика и политика на сигурност
Глава 28 Финансов контрол
Глава 29 Финансови и бюджетни въпроси
Глава 30 Институции
Глава 31 Други
Мониторингови доклади
Редовни доклади
Предприсъединителни финансови инструменти
Програми на общността
ПРОГРАМА ИСПА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА САПАРД НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ПРОГРАМА ФАР НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Мерки по Програма "САПАРД"
Фондовете за България
Стратегии
Законодателство
Планове и програми
Публикации
Европа от А до Я
Основни документи
Национални стратегии
Областни стратегии
Общински стратегии
Български нормативни документи
Международни актове
Вторично законодателство на ЕС
Доклади
Редовни Доклади на ЕК
Доклади за напредък
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-03-2010

Русенци питат, евродепутатите отговарят

Ивайло Калфин и Мария Неделчева се ангажираха да отворят свои информационни офиси като евродепутати в Русе, стана ясно на гражданския форум на тема - Дунавската стратегия.

След уводните изказвания на евродепутатите, гражданският форум в РУ "Ангел Кънчев" продължи с мнения от залата. Освен евродепутатите Мария Неделчева и Ивайло Калфин, в залата сред гражданите на Русе дойдоха и народните представители Даниела Миткова и Светлана Ангелова от ГЕРБ, областният управител на Русе Пламен Стоилов и областият управител на Разград д-р Валентин Василев, както и зам.-кметът на Русе Александър Неделчев.

голям размер
Портал ЕВРОПА обобщава онлайн ключовите моменти от дебата тук, в "Актуално", репортаж очаквайте след приключването на дискусията. Видеозапис ще бъде публикуван впоследствие.

Сред идеите, формулирани от участниците в залата на РУ "Ангел Кънчев", бяха създаването на Дунавски експо център, Музей на река Дунав, организирането на Дунавски панаир, изложението за земеделска техника, което се провежда ежегодно в „Ангел Кънчев" да стане международно, да се рехабилитират пътищата от Русе за Шумен и Велико Търново, както и да се развие речният транспорт.

В отговор на мненията от залата, ето щрихи от това, което казаха евродепутатите и другите участници в гражданския форум:

Евродепутатът Мария Неделчева коментира, че не само Русе, много градове ще претендират за това, щом имаме европейска културна столица, защо да няма и културна столица на Дунавския регион? Идеята е интересна, заслужава обсъждане. От днес ще бъде активна интернет-страницата на МРРБ, посветена на Дунавската стратегия, там ще се приемат и идеи и ще може да се пристъпи към обобщение на предложенията по оси.

голям размер
Това каза още евродепутатът Мария Неделчева (ЕНП-ГЕРБ). Областният управител на Русе Пламен Стоилов посочи, че след много работа бяха събрани предложенията на ниво области и общини, обобщаващи предложенията по различните нива. Сега е важно да се обясни как ще се реализира тази стратегия. България трябва да ги е събрала и обобщила тези идеи, вероятно на сайта на МРРБ може да бъде видяна тази информация - коментира Стоилов. Тепърва предстоят регионални среща по въпроса. "От тези 250 предложения, проекти, трябва да останат 50", каза той. Област Русе е включила много идеи и те влизат вътре, поясни областният управител.

Русенският панаир е много хубава идея, отбеляза евродепутатът Ивайло Калфин (С&Д, КЗБ) в отговор на предложение от участник в гражданския форум. За да се получи това нещо, трябва да имаме ясна идея и достатъчно активни партньори – например общината, кметът на Русе беше много ентусиазиран по отношение на осъществяването на подобна възможност, разказа г-н Калфин. Една хубава основа за това е селскостопанският панаир в Русе, смята той.

голям размер
Хидроложко съоръжения между България и Румъния ще има ли, железни врати за обуздаване на водите от Дунава - беше друг от въпросите от присъстващите в залата.

Румян Кънчев от Русе попита за изграждане на велосипедните алеи и за дунавските пристанища - последва коментар, че няма кадастър за дунавското крайбрежие, затова е трудно да се направят алеите. "За да има кадастър, трябва да има държава", категоричен е Кънчев. Липсва и Закон за дунавското крайбрежие, каза още той. "Преди европейска стратегия за Дунавския регион трябва да има българска стратегиия за развитие на крайдунавските райони. Ние първо трябва да бъдем готови с нашата стратегия", каза г-н Кънчев и сравни състоянието на крайречните райони у нас с начина, по който те се поддържат перфектно в чужбина.

голям размер
В отговор евродепутатът Ивайло Калфин, който е и бивш външен министър, призова народните представители, които са в залата, да обърнат внимание на тази идея.

В залата е и секретарят на община Оряхово - тя взе думата и призова за мащабен, обемен поглед - "не върши работа подходът на парче, малките проекти." Госпожата посочи, че трябва да се проучат задълбочено потребностите. Не може оряховското пристанище да изглежда толкова безобразно - то е дадено на концесия, а концесионерът нехае. Свлачища има по целия дунавски бряг и това е проблем, заключи секретарят на община Оряхово.

Туризмът измества ли културата като приоритет в Дунавската стратегия, попита участник в гражданския форум от страна на Русенския университет. Той посочи като пример школата на русенските фотографи и възможността за "износ на култура".

Представител на WWF България също участва в обсъжданията - нужно е устойчиво икономическо развитие в Дунавския регион. Приоритетна ос "Транспорт" трябва да опазва биологичното и екоразнообразие по поречието на реката, категорична е представителката на тази авторитетна еко-организация.

Използването на водите на р. Дунав за транспорт и за добив на енергия не трябва да нарушава целостта на екосистемите, каза още представителката на WWF България.

Заключителни изказвания

Членът на Европейския парламент Мария Неделчева обобщи: "От всичко казано личи нуждата от ясна, категорична национална позиция с приоритети, базирана на анализ на нуждите. В момента този анализ се провежда. Другата седмица зам.-министърът на МРРБ г-жа Павлова ще проведе първа среща в ЕК за Дунавската стратегията." Г-жа Неделчева обяви, че приема поканата, получена на гражданския форум, за провеждане на среща в Оряхово с нея като евродепутат. "Културата, междукултурният обмен присъстват в Дунавската стратегия, те не са останали на заден план за сметка на туризма", допълни Неделчева в отговор на въпрос, дошъл по-рано от участниците в дискусията. По думите на евродепутата околната среда и нейното опазване си остават приоритет, това дори е задължително изискване - в отговор на притесненията на WWF. В заключение Мария Неделчева съобщи какво предстои в календара по отношение на Дунавската стратегия. Между 22 и 25 март ще има срещи в Лом, Видин и Силистра, следващата голяма конференция ще е на 19 и 20 април във Виена и Братислава, където Мария Неделчева ще представи позицията на България. На 10 и 11 май ще има международна конференция в Русе и Гюргево – „Оставаме отворени за всякакви предложения, за да бъдем полезни. Имаме и волята, и желанието”, посочи Неделчева.

Членът на Европейския парламент Ивайло Калфин се спря на въпроса за таксите на Дунав мост. Коментирайки ролята на националните власти и на членовете за ЕП, той се пошегува как "са си сменили местата" с Николай Младенов - бившият евродепутат стана външен министър, а бившият външен министър стана евродепутат. Калфин каза: "От дискусиите за Дунавската стратегия трябва да има продължение и реален ефект, нещо да следва от този род дискусии. За мен имаше нови, интересни, важни неща тази вечер”, каза той и благодари както на участниците, така и на организаторите на събитието. Той се спря на един от въпросите, дошли чрез интернет-чата на Портал ЕВРОПА за това, как да искаме добавена стойност съобразно това, което ние - България - даваме за нейното постигане: „Централното нещо, което можем да дадем като наш принос за тази добавена стойност, е като ускорим това, което спомена г-н Румен Ганчев за Дунавската стратегия тази вечер”, коментира Калфин. По думите му това не трябва да бъде откъснато от националната политика. "Ние не можем да участване пълноценно в Дунавското сътрудничество без национална политика в тази област, включително приоритетите ни на национално ниво за развитие на Дунавския регион, включително инфраструктурата", допълни той и каза още, че добрата идея от това събиране е, че всеки би могъл да види конкретно в областта, в която работи, какво може де се свърши. "Националната стратегия трябва да се координира от правителството и според мен министър Плевнелиев е много ентусиазиран от това. Националната политика трябва да се прелива в европейската", каза в заключение Ивайло Калфин.

В края на дебата в отговор на въпрос на модератора Виолета Станичич - ръководител на Информационното бюро на ЕП за България, и двамата евродепутати обявиха, че ще отворят свои информационни офиси в Русе.

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.



Tyxo.bg counter