Публичният сектор в Испания стачкува срещу икономиите
Служителите в испанския публичен сектор протестират днес срещу намалението от средно 5% в заплащането им, което влиза в сила този месец, предава BBC.
Съкращенията в заплатите са част от пакета мерки за икономии на правителството, които целят намаляване на бюджетния дефицит в страната, нараснал в резултат на двугодишната криза.
По-рано от Европейския съюз заявиха, че преговорите със страните-членки за вкарване под контрол на паричните дела в страните напредват. Европейските финансови министри започнаха създаването на финансов пакет от 1 трилион долара, за да защитят единната европейска валута и да предотвратят разпространението на кризата с дълга в Гърция.
Днешните стачки са свикани от най-големите профсъюзи в Испания. Над 2,5 милиона души работят в публичния сектор и от профсъюзите се надяват стотици хиляди да се присъединят към протеста - представители на болници, училища, пожарни служби и местните управи.
С бюджетен дефицит от над 11% правителството е под натиск от страна на ЕС да намали разходите. През май министър-председателят Хосе Луис Родригес Сапатеро обяви 5% намаление на заплатите в публичния сектор, в сила от юни.
Големи съкращения има и в публичните инвестиции и помощите за развитие. Някои пенсии са замразени. Съкращенията са част от пакет от икономии на стойност 15 милиарда евро, който има за цел да успокои финансовите пазари, че Испания ще изплати задълженията си.
Стачката е първият шанс да се провери колко е силна обществената съпротива срещу мерките.
На среща на финансовите министри на страните от Еврозоната в Люксембург вчера, председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че министрите са подкрепили противоречивото предложение за това националните бюджети да преминават предварителен преглед от страна на ЕС.
Ромпой добави, че има подкрепа и в полза на санкции за страни, чиито дългoве и бюджетни дефицити нарастват твърде бързо или които са пренебрегнали предишни предупреждения за ситуацията с дълговете им.