Сърбия и Босна обещават да подобрят отношенията си по пътя към ЕС
Сръбски и босненски лидери обещаха във вторник да подобрят отношенията си в името на интеграцията в Европейския съюз, на първата си среща от години насам, която се проведе в Белград, предава „ИЮбизнес".
„Днес ние изпращаме послание към цяла Европа и към света, че Западните Балкани са една област на помирение, област на продължителен мир, която желае да се интегрира в ЕС", заяви сръбският президент Борис Тадич след среща с говорителя на босненския парламент Сулейман Тихич.
Тихич, лидер на Босненската мюсюлманска партия, е първият висшестоящ държавен служител от Сараево, която прави посещение в Белград от повече от шест години насам.
„Има много неща, които ни свързват и ние трябва да използваме това в полза на нашите страни", каза Тихич пред репортери.
"Стратегическият интерес на Босна и Херцеговина е страната да има добри и приятелски отношения със Сърбия, Хърватия, Черна гора, с всички наши съседи."
Отношенията между Белград и Сараево са напрегнати още от войната през 1992-1995 година в Босна. Наскоро Сараево беше възмутен от заповед за арест, издадена на босненски мюсюлмански военен водач и от присъдата за 12 години затвор, издадена за военни престъпления на босненски военен от времето на конфликта през 1992-1995 г.
Отношенията между страните се подобриха през последните няколко месеца, след като сръбският парламент прие декларация, с която поднесе извинения на Босна за клането в Сребреница от 1995 година, при което загиват 8000 мюсюлмански мъже и момчета в нападение от страна на босненските сръбски сили.
От години Сърбия е под натиск за арестуването на босненския сръбски военен водач Ратко Младич и изпращането му пред Международния трибунал за военни престъпления на ООН в Хага по обвинения за геноцид.
Тадич повтори, че Сърбия "ще направи най-доброто по-силите си", за да залови Младич. "Всички, обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството трябва да бъдат изправени пред съд и да им се потърси отговорност за такива огромни престъпления. Това е основна предпоставка за помирението между нашите народи", каза Тадич.
Тихич повтори становището му, като каза, че жертвите заслужават справедливост. "Ние не можем да забравим миналото, но не бива да живеем в него", каза босненският представител.