Финансовите министри на ЕС обсъждат банковия данък
Финансовите министри на ЕС ще обсъдят във вторник в Брюксел въвеждането на данъка върху финансовите трансакции, предава АФП. Германия и Франция настояват за европейски индивидуален ход, след като усилията за международен данък върху търговията с финансови продукти се провали през юли по време на световната финансова среща на високо равнище в Канада.
Освен това ще стане дума и за европейски банков данък. Кабинетът в Германия вече реши наскоро такъв данък. Банков данък има вече и във Франция и Великобритания. ЕК обаче се опасява поради националните солови действия от деформации на конкуренцията в рамките на ЕС.
В борбата с планината от дългове на държавите от ЕС финансовите министри искат също да решат по-строг контрол на бюджета. От следващата година страните-членки ще трябва да представят своите проектобюджети пъвро в Брюксел, преди да бъдат гласувани от националните парламенти.
Освен Германия и Франция за европейски данък върху финансовите трансакции настоява и Австрия. Съпротива има от редица страни-членки, особено от Великобритания, но и Европейската комисия също има възражения.
Данъкът заплашва да увеличи разходите за финансиране за предприятия и правителства и да засили резките промени в курса на борсите.
Оспорван е не само размерът на данъка, но и използването му. Брюксел иска да постанови парите да се използват само подпомагане на попаднали в тежко положение банки. Финансовите министри са единодушни относно въвеждането на т.нар. европейски семестър.
Шефът на еврозоната Жан-Клод Юнкер напомни в понеделник вечерта, че той агитира още от 2005 г. за Европейски семестър, за да може да се противодейства навреме на затруднени положения.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу ще държи във вторник сутринта своята първа „реч за положението на съюза". Пред Европейския парламент в Страсбург Барозу ще посочи предизвикателствата пред общността и ще даде посоката за следващите месеци и идващата година.