Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-09-2010

Евродепутатите призоваха за обща стратегия за приобщаване на ромите

В дебати относно положението на ромите в Европа, депутати от групата на ЕНП подчертаха необходимостта от по-силни действия на ЕС за социално приобщаване на ромите, докато говорителите на С&Д, АЛДЕ, Зелени/ЕСА и ЕОЛ/СЗЛ осъдиха действията на френското правителство като дискриминиращи и нарушаващи европейското законодателство, съобщава пресслужбата на ЕП. Комисар Рединг, отговаряща за ресора основни граждански свободи, изтъкна, че е необходимо да се направи оценка относно законността на мерките на френските власти.

От името на Съвета говори белгийският държавен секретар по европейските въпроси Оливие Шастел. Той подчерта привързаността на представляваната от него институция към "ценностите и принципите на Договорите" и към "спазването на принципа за върховенство на закона, включително правата на малцинствата". След това той припомни, че държавите членки трябва да подкрепят интеграцията на ромите. "Свободата на движение трябва да се спазва, а ромите не трябва да бъдат жертва на дискриминация", допълни той.

Комисарят по въпросите на правосъдието и основните свободи Вивиан Рединг каза, че "държавите членки отговарят за обществения ред и гарантиране на сигурността" на техните граждани, но всички предприети мерки трябва да бъдат пропорционални. Тя отбеляза също така гаранциите от страна на френските власти, че няма дискриминация спрямо ромите. Въпреки това, службите на Комисията проверяват дали "казаното отразява ситуацията на място". "До момента сме идентифицирали няколко въпроса, по които френските власти трябва да дадат допълнителна информация", каза тя в заключение.

Ливия Ярока (EНП, Унгария) припомни, че решения за екстрадиране могат да бъдат вземани само за всеки отделен случай. Тя подчерта, че "никой не трябва да бъде заплашен от екстрадиране, само защото е ром", както и че масовите екстрадирания "могат да бъдат отблъскващи", но такава е и липсата на действия за борба с бедността и социалното изключване. В заключение тя изтъкна необходимостта от общоевропейска стратегия за приобщаване на ромите.

Ханес Свобода (С&Д, Австрия) изрази своето разочарование от "неясните отговори" на Комисията. "Това е скандално, и аз искам да знам дали френските власти са нарушили европейското законодателство или не", каза той, добавяйки, че може и да има други държави, "може би Италия или Унгария", които биха могли да последват примера на Франция.

Ренате Вебер (AЛДE, Румъния) смята, че Франция "използва номера", давайки пари на ромите, при условие, че напуснат страната. "Те го наричат доброволно репатриране", но това според нея това е "ясно нарушение на европейските и международните закони". Тя подчерта, че Комисията трябва да покаже, че наистина е пазител на принципите на ЕС.

Елен Флотр (Зелени/EСA, Франция) попита комисар Рединг дали, след като е провела вече няколко срещи по въпроса, все още няма ясно мнение по въпроса. Тя отправи питане към Комисията дали се нуждае от допълнителни експерти и доказателства, за да стигне до заключението, че това положение е неприемливо, и допълни: "Престанете да отказвате да поемете отговорност!"

Тимъти Кърклоп (EКР, Великобритания) помоли своите колеги да изчакат, докато Комисията излезе с официално становище. "Тогава можем да направим информирана оценка на базата на всички факти и да решим как да се съсредоточим върху по-добрата интеграция на ромите, вместо предварително да осъждаме някоя държава членка."

Корнелия Ернст (ЕОЛ/СЗЛ, Германия) отбеляза, че "Саркози нарушава законите на ЕС, свободното движение на хората и Хартата на основните свободи". "Искам да видя края на тези депортирания", настоя тя, споменавайки и случаи в Австрия, Германия и Италия. "В Парламента трябва да се борим срещу това", добави тя в заключение.

"Всичко това е претекст", каза Марио Боргезио (EСД, Италия), подчертавайки, че "Румъния и България не са разрешили проблема вкъщи". Ромите "също трябва да спазват закона", продължи той, а "европейските граждани също са жертва на техните престъпления и не искат да имат роми, живеещи в съседство с тях"; "Трябва да имаме куража да кажем това", завърши той.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.