Георги Първанов: "Темата интеграция на малцинствата не може да бъде основен критерий за Шенген"
По покана на президента Георги Първанов на официално посещение у нас е президентът на Румъния Траян Бъсеску.
Двамата държавни глави се обединиха около мнението, че изпълнението на заложените срокове за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство през март 2011 г. не следва да се обвързва с допълнителни условия, предава БНР.
Траян Бъсеску заяви: "Категорично се противопоставяме срещу обвързването пряко или непряко на присъединяването ни към Шенген с други въпроси, независимо дали с механизма за сътрудничество и контрол или проблема с ромите." Той отново настоя за обща еврапейска стратегия за образование и социална интеграция на ромските граждани.
„Не в София или Букурещ ще се решава дали заедно или поотделно ще се присъединим", допълни българският президент.
Бъсеску заяви, че е предложил България и Румъния заедно да настояват пред Брюксел за приключването на мониторинговия механизъм за корупцията и правосъдието в края на 2011 година.
Георги Първанов изтъкна необходимостта от разширяване на инфраструктурата, свързваща двете страни, с изграждането нови мостови съоръжения - Оряхово-Бекет и Силистра-Кълъраш. Обща бе оценката, че строежът на Дунав мост 2 ще завърши в предварително установените срокове, допълва канцеларията на българския президент. Той изрази очакването за бързото разрешаване на проблема с нормалното функциониране на фериботната линия Силистра-Кълъраш, свързан с невъзможността на българския кораб да пристава на фериботния терминал.
На срещата бяха обсъдени също така въпросите за изграждането на междусистемна връзка на газопреносните мрежи на двете страни в района Русе-Гюргево, доставката на природен газ от Кавказкия регион за европейските страни и др.
Вътрешните министерства на двете страни се споразумяха за установяване на критерии и механизми за определяне на държава-членка, компетентна за разглеждането на молба за убежище, която е подадена в една от държавите-членки от гражданин на трета страна.
Бе решено и България и Румъния ще ускорят обмена на информация по ДДС, така че да противодействат по-ефективно на данъчните измами в двете държави. Според информация на НАП, над 50% от запитванията до Румъния за осъществени сделки от български търговци в северната ни съседка, се връщат с отговор, че не съществуват подобни дружества или, че в момента тече криминално разследване. В други случаи се оказва, че тези румънски фирми, за които България иска информация, са собственост на български малоимотни граждани.
В момента обменът на информация между България и Румъния е базиран на европейските регламенти и директиви, както и на Конвенцията за избягване на двойното данъчно облагане, и се осъществява в рамките на 5 до 6 месеца. Сключеното споразумение ще даде възможност на българските и румънските данъчни служители да обменят директно информация помежду си, в рамките на 15 до 60 дни, така че да може да се противодейства по-ефективно на данъчните измами.