Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
11-11-2010

ЕС взима решението за присъединяването на България към Шенген през февруари 2011 г.

Решението дали България и Румъния ще се присъединят към Шенген най-вероятно ще бъде взето в края на февруари. Неговият проект вече е изпратен за мнение в Европейския парламент, съобщи БНР.

Макар и без ясен изход и крайни срокове, процедурата по приемане на България и Румъния в Шенген е в ход.

Съветът на постоянните представители е одобрил проекторешението и го е изпратил за мнение в Европейския парламент. На мястото, където трябва да бъде записана датата за влизането в сила на решението, е оставено празно пространство. Очаква се да го попълнят министрите на вътрешните работи, които предстои да обсъдят въпроса на заседание на 24 и 25 февруари.

Дотогава трябва да се произнесе и ЕП, който в случая има само консултативни функции. Трябва да са приключили и последните проверки за готовността на двете страни. У нас предстои още една - през декември - за Шенгенската информационна система. Тогава вече работната група към Европейския Съвет, която включва представители на всички страни от Шенген и на Европейската комисия, ще изготви окончателната си оценка.

"Румъния и България трябва да продължат да работят по изпълнението на критериите за присъединяване към Шенген, така че тези, които не желаят влизането на двете страни в зоната, да имат възможно най-малко аргументи да му се противопоставят", заяви еврокомисарят Сесилия Малмстрьом, отговаряща за вътрешните въпроси.

Тя посочи също, че по темата за присъединяването на двете страни не трябва да се намеват политически въпроси, защото става въпрос за чисто технически процедури. Темата за Шенген и проблемът с ромите са "два паралелни въпроса", стана ясно още от думите на еврокомисаря, предаде БТА.

 Унгария, която вече ще е поела ротационното председателство на ЕС през 2011 г., ще трябва да включи темата в дневния ред на февруарския Съвет на вътрешните министри - освен ако други държави-членки не излязат със сериозни аргументи за отлагане. Този сценарий обаче е малко вероятен, коментираха дипломати, според които дори да има резеври, трябва да има обсъждане. Така евентуално блокиране от страна Франция или друга държава остава за Съвета на вътрешните министри в края на февруари, където решение за влизането ни може да бъде взето само с пълно единодушие. При сериозни различия крайното решение може да остане за Европейския Съвет през март.

Ако сработи оптимистичният сценарий и България и Румъния получат зелена светлина, отварянето на границите ще стане факт няколко месеца по-късно и на етапи - най-вероятно - от 1-и юли - за сухопътните, от 1-и септември - за въздушните, и от 1-и декември - за морските.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.