НУЖНО Е ДА СЕ РАЗЯСНИ НА ЕВРОПА, ЧЕ НЕ СТЕ РЕЗЕРВ НА РАБОТНА РЪКА
Целта 1 януари 2007 г. за присъединяване на България към ЕС е напълно постижима, ако бъдат положени нужните усилия. Това заяви председателят на Европейския парламент Жозеп Борел пред българските депутати в четвъртък и допълни, че в ЕС няма априорни отрицателни нагласи. Европа не би била завършена без България и Румъния, гледаме на този процес не като разширяване, а като на обединяване, каза Борел в словото си пред парламента.
Седмица след силно критичния доклад на Европейската комисия, Борел посочи, че на България й предстои много работа не само до членството, но и след това. Същевременно, посочи той, европейците също имат нужда от разяснителна кампания, за да осъзнаят, че присъединяването не е жест на щедрост, а е от взаимна полза. Европейците трябва да осъзнаят също, че и новоприсъединяващите се нации са застаряващи и не са резерв за работна ръка, каза Борел по повод страховете, че новите страни-членки ще залеят ЕС с евтини работници.
Европа преживява криза на идентичността на своя политически проект след отхвърлянето на европейската конституция от Франция и Холандия, допълни шефът на Европейския парламент, като подчерта, че европейците до голяма степен са загубили ентусиазма си от времето на падането на Берлинската страна.
По-рано в четвъртък Жозеп Борел се срещна с министър-председателя Сергей Станишев, пред когото е декларирал ясната политическа подкрепа на Европарламента за членството на България в ЕС от януари 2007 година.
Станишев е уверил, че българското правителство ще направи всичко необходимо да реши проблемите, посочени в доклада на Еврокомисията.
В отговор на въпрос може ли правителството да се справи с организираната престъпност и корупцията през следващите 3-4 месеца до новия доклад на ЕК, Жозеп Борел заяви в интервю за БНР: “Ако не правителството, кой би могъл да се справи? Нали за това са правителствата. Вярно е, че понякога се случват неща, като например убийството на този важен бизнесмен Кюлев... Едно такова убийство естествено оказва съществено, сериозно влияние върху общественото мнение в Европа. Но пък не бива и да изпадаме в услуга на случката. Да, това е случка, която привлича вниманието, но това не бива да бъде основание за европейците и не бива да позволим на европейците да смятат, че София всъщност е нещо като Чикаго през 30-те години”.
Запитан има ли опасност да стане “жертва” на вътрешните проблеми в ЕС и да бъде отложена заради противоречията им, председателят на Европарлаемнта каза: “Не, не смятам. Не вярвам. Ако действителното присъединяване на България бъде отложено за някакъв период от време, то това ще бъде поради обективни обстоятелства, свързани с изпълнението, прецизното изпълнение на всички изисквания, които са включени в договора за присъединяване”.