Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
11-11-2005

ЕС В ПОМОЩ НА ГРАНИЧАРИТЕ ОТ МОЛДОВА

ЕС отпуска осем милиона евро и изпраща за две години свои митничари и граничари в Молдова. Подписаното наскоро споразумение е опит да се пресече контрабандата по границата между Украйна и непризната държава Транснистия, намираща се на територията на Молдова
В региона, северозападно от Одеса, реколтата е прибрана и полята са пусти. Гранично-пропускателният пункт Кучурган е притихнал. Днес е един спокоен ден за украинските граничари. Никой не ангажира вниманието им с молба да премине от другата страна на реката, към Траснистия. На нито една призната карта на Югоизточна Европа няма да намерите името на тази държава. И все пак граничарите от другата страна на реката получават заплатите си от така нареченото правителство на Транснистия. В името на това правителство всеки ден на граничния пост се вее знамето със съветския герб сърп и чук, но не на обичайния червен, а на червено-зелен фон. В името на правителството на Транснистия неговите граничари решават, които автомобили и камиони да спират за контролна проверка и кои – не. ”И точно в това е проблемът”, казва външният министър на Молдова Андрей Стратан. Защото Транснистия се намира всъщност на територията на Молдова. ”Ситуацията на границата, е много опасна за стабилността и сигурността в региона”, казва Стратан и се опитва да придаде изражение на загриженост върху младото си лице. В Молдова се разказват всякакви истории за това, какво се прекарва нелегално през границата на несъществуващата по официални данни държава Транснистия: оръжие и муниции за военните конфликти в Африка , наркотици и проститутки в посока Западна Европа, и луксозни, в повечето случаи откраднати, автомобили в посока – изток. Едно е ясно: контрабандата процъфтява и печалбите от нея укрепват властта на непризнатото от никого правителство на Транснистия, отделила се през 1992-ра година след кратки сражения от бившата съветска република Молдова. Никой не може да даде точни данни за нелегалния транспорт на хора и стоки през границата, казват западни дипломати в Молдова.
Сега ЕС е решил да промени някои от порядките в дивия Югоизотк на Стария континент. През декември в Молдова ще бъдат изпратени митнически експерти и граничари от страните от ЕС, които да подпомогнат местните служби . Наскоро в Молдова беше Бенита Фереро-Валднер. Като еврокомисар за външната политика тя подписа споразумение за първата гранична мисия на ЕС в бивша държава от ЕС. ”Нашите митничари и граничари ще имат правото да разпореждат проверка на определени от тях транспортни средства”. Така Фереро-Валднер определи накратко смисъла на това споразумение. По този начин ще бъде предотвратена злоупотребата с граничните проверки. От това ще спечели държавната хазна на Молдова, определяна като най-бедната страна в Европа. В нея средният доход на глава от населението е 710 долара на година. Ясно е и друго: Брюксел не отпуска ей така без цел осем милиона евро помощ за мисията на европейските експерти, която ще продължи две години. Става дума за сигурността в целия регион и в крайна сметка в Европа, категорична е Бенита Фереро-Валднер.


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.