Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-11-2005

КОЛОСАЛНИЯТ ПРОЕКТ ЗА ХИМИЧЕСКАТА РЕГУЛАЦИЯ СТИГНА ДО ПЪРВИЯ СИ ИЗПИТ

Един от най-важните въпроси, с който са се занимавали законодателите в Европа - бъдещето на европейската регулаторна рамка за химическите продукти, влиза на първо четене днес в пленарната зала на Европейския парламент, съобщава сайтът на ЕП. Докато маратонският проект върви към финалната си фаза, дискусионни остават още много въпроси.

Комисията по околна среда и обществено здраве е водещата в REACH /Регистрация, оценка и оторизация на химикалите/. В законопроекта са ангажирани още девет парламентарни комисии, което показва неговото голямо отражение върху Съюза и неговите жители. През последните няколко месеца са били обсъдени почти 5000 поправки. В крайна сметка са останали около 500 - значителна цифра, като се има предвид, че регулациите и добавките към тях са повече от хиляда страници.

Никой не оспорва нуждата от REACH, чиято главна цел е да защити здравето на европейците и околната среда, в която живеят. Днес на европейския пазар има повече от 100 000 химически продукти, за повече от които не са известни ефектите от дългосрочното им прилагане. Все повече научни изследвания показват, че болести като астма, генитални малформации, някои видове рак и професионални заболявания често възникват в резултат на всекидневното излагане на вредни химически продукти.

Амбицията на REACH е за 10 години да създаде мониторингов регистър на тези продукти и техните свойства. Всеки производител или вносител не само ще трябва да направи оценка и да регистрира продуктите си, но и да предупреди всички потребители от възможните вреди.

Въпреки че съществува единодушно съгласие за необходимостта от такава регулация, главният спор е средствата, с които тя да бъде постигната. В този ключов за Европейския съюз индустриален сектор са заети около 5 милиона души. Основните противоречия са между индустрията и защитниците на околната среда и общественото здраве.

Гласуването в пленарната зала ще сложи край на процеса, известен в Европейския парламент като "първото четене". След това ще зависи от страните-членки да се срещнат с Европейския съюз, за да постигнат решение. Също като Парламента, Съветът, който е вторият законодателен орган в ЕС, обсъжда REACH от две години. Председателстващата в момента ЕС Великобритания се надява да постигне политическо съгласие на срещата на Съвета по конкурентоспособността на 28 ноември.

Очаква се целият регистър да бъде готов не по-рано от 2017 г. Рисковете за околната среда и общественото здраве обаче ще намалеят много по-бързо. Първият етап от процеса, който трябва да приключи след три години, ще регистрира съставки, произвеждани в малки количества и тези, които са най-вредни /канцерогени, мутагени, токсини/.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.