ЕС ОСТАВА ОБЕЗПОКОЕН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИЦИ В ЛИБИЯ
Европейският съюз остава обезпокоен след отлагането от либийското правосъдие на решението по жалбите на петте български медицински сестри и палестинския лекар, които са осъдени на смърт. Това посочи днес британското председателство на ЕС, цитирано от Франс прес.
"Ние оставаме обезпокоени от отчаяното положение на медиците", подчертава британското външно министерство в изявление.
Въпреки това, Европейският съюз определя като "полезна стъпка" решението на Върховния касационен съд на Либия да отложи за 31 януари 2006 година решението си по жалбите срещу смъртните присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в умишлено заразяване със СПИН на над 400 либийски деца.
Еврокомисарят за външните отношения Бенита Фереро-Валднер призова съда да преразгледа доказателствата, довели до издаването на смъртна присъда срещу медиците през май 2004 г.
Има нови техники и нова информация, които позволяват обвиненията да бъдат проверени, подчерта Фереро-Валднер. Отлагането на решението на либийския върховен съд е полезна стъпка и ние разчитаме на либийската съдебна система да бъде справедлива, посочи тя.
Фереро-Валднер допълни, че Евросъюзът, който при всички обстоятелства е против смъртното наказание, приветства знаците, че либийското правителство обмисля да наложи мораториум върху прилагането му.
САЩ приканиха Либия да не поставя на риск едно понататъшно подобряване на отношенията между двете страни, които значително се подобриха, след като през 2003 г. Триполи се отказа от оръжията за масово унищожаване, предаде Ройтерс.
Говорителят на американския Държавен департамент Адам Иръли потвърди позицията на САЩ, че българките трябва да бъдат освободени. "Решението ни да вървим напред ще се основава на напредъка при справяне с редица въпроси, включително зачитането на човешките права", подчерта Иръли. По думите му САЩ продължават да работят за освобождаването на българските медици.
Върховния касационен съд на Либия да отложи за 31 януари 2006 година решението си по жалбите срещу смъртните присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в умишлено заразяване със СПИН на над 400 либийски деца, отбелязва АФП.