КЛАУЗИТЕ В ДОГОВОРА НА МВНР ЗА ЛОБИСТИ И ОБЕКТ НА ПОРЪЧКАТА
Портал ЕВРОПА помества проекта за договор, одобрен с подписа на министър Ивайло Калфин – възложител на обществената поръчка за лобисти на България за ЕС.
В рубриката “Анализи” ще откриете проекта за договор, изискванията към кандидатите и целите на поръчката – припомняме, че Портал ЕВРОПА първи разпространи целите на тази поръчка.
Публикуваните днес материали са от документацията за участие в процедурата по възлагане на обществената поръчка .
Днес вестник “Монитор” настоява МВНР незабавно да оповести съдържанието на договора с “Ай Дж Интернешънъл Инк.”, която спечели скандалната обществена поръчка.
“Монитор” настоява също така МВНР да разкрие сумата, която ще получи избраният за консултант. Според източник на “Монитор”, става дума за 1 322 141 лв.
Както Портал ЕВРОПА първи съобщи, още при обявяването на печелившия, от МВНР обясниха, че сумата, която ще се плати на изпълнителя, ще се определи 7 дни след приключване на договора на 31 октомври. “Сумата ще зависи от изпълнението на договора”, казаха тогава от правния отдел.
Както се вижда от проекто-договора, възнаграждението (неназовано) се заплаща на 9 равни вноски – една авансова и осем в края на всеки месец.
Интересно е, че наред с възнаграждението, възложителят (т.е. Калфин) се задължава да изплаща и разходи, “свързани с изпълнение предмета на договора в размер до 10 000 евро месечно без ДДС”.
Аргументът на възложителя МВнР за избор на ускорена процедура на договаряне е, “... възникнали проблеми и възможно забавяне в ратификационната процедура на Договора (...) в част от европейските държави и в частност обвързването й с резултатите от Мониторинговия доклад на Европейската комисия.”
Възложителят пояснява, че не е възможно да се определят “достатъчно точно” техническите спецификации на поръчката, заради “трудностите при изчерпателно определяне на субектите, чието съдействие следва да се търси за увеличаване на подкрепата във всяка отделна /европейска/ държава”.
От документа става ясно, че търсените от МВнР консултации и посредничество не са свързани с определена професия, както и че от кандидатите не се изисква да посочат имената и професионалната квалификация на своя персонал, отговорен за изпълнението на договора (т.е. даването на консултации и извършването на посредничество). Главен критерий за оценка на офертите е тяхната икономическа изгода, четем още в документацията.
Обявлението за обществена поръчка и документацията за участие в процедурата е одобрено от Ивайло Калфин, вицепремиер и външен министър, и е с дата 3 февруари 2006 г.
Припомняме, че в деня, в който приключи срокът за кандидатстване (18 февруари), външният министър Ивайло Калфин заяви по “Дарик-радио”, цитиран на сайта на МВнР, следното: “Най-вероятно процедурите във Франция, Германия и Швеция по ратифициране на договора ни за ЕС няма да могат да приключат преди мониторинговия доклад. Но засега няма основание да се притесняваме, че заради процедурни срокове някоя от страните няма да може да приключи ратификацията до края на годината.”
Портал “Европа” припомня, че на 27 януари министър-председателят Сергей Станишев заяви: “Никоя държава не е заявявала, че има политически проблем за ратификация на присъединителния ни договор.” Според него с тези темпове процесът на ратификация на договора за присъединяване може да завърши до края на годината. ”Правителството полага добре планирани и целенасочени усилия за развитие на процеса на ратификация на договора от държавите на ЕС”, обясни тогава Станишев.