Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
20-04-2006

СТРАСБУРГ ОСЪДИ БЪЛГАРИЯ ЗА ПОСЕГАТЕЛСТВО ВЪРХУ СВОБОДАТА НА СЛОВОТО

Европейският съд за правата на човека осъди днес България за посегателство върху свободата на словото.

Портал ЕВРОПА разполага с оригиналната присъда – дело номер 47579/99.

Единодушно съдиите казват, че България е нарушила Член 10 (свобода на изразяване) от Европейската конвенция за правата на човека.

Съгласно с чл. 41 на Конвенцията, съдът присъжда на ищеца да бъдат изплатени:
- 23 евро за претърпени материални щети
- 2 000 евро за претърпени морални щети
- 1 500 евро за разходи по делото.

Фактите – както ги описват в документацията на съда:
 
Ищецът Христо Пешев Райчинов, на 70 г., живущ в София – по времето, когато се случва случката, той е бил началник на служба в Министерството на правосъдието – оглавявал е сектора, отговарящ за финансовата и логистична подкрепа на съдебната система на България.

На 15 декември 1993, Райчинов присъства на заседание на Висшия съдебен съвет – както правел обичайно, когато в дневния ред били планирани за обсъждане бюджетни въпроси. Заместник-главният прокурор М. С. (от съда в Страсбург отказаха да назоват името му, а само инициалите - бел. ред.) също присъствал на това заседание. В неговия ход, ищецът заявил: “Решили сте да поверите финансовите въпроси на М. С., който според мен не е честен човек.” И добавил: “Мога да го докажа.” Главният прокурор, който също бил в залата, незабавно призовал да се започне разследване за установяване дали има основания срещу Райчинов да бъде заведено дело.
 
В резултат на следствените действия, районната прокуратура на София обвинила Райчинов в публична обида на длъжностно лице. Софийският районен съд постановил Райчинов за виновен в отправяне на публична обида. Съдът определил обществено прорицание и глоба от 3 000 стари лева. По-висшите съдебни инстанции потвърдили присъдата. Заместник-главният прокурор М. С. не отправил иск за нанесени щети. 
 
Съдебното преследване и последвалата присъда са били несъразмерни на обидата, решиха съдиите в Страсбург.
 
Присъдата е постановена единодушно от седемчленен състав, сред седемте съдии е българката Снежана Ботушарова.

По-нататък в документите на съда в Страсбург, с които Портал ЕВРОПА разполага, се казва, че ищецът се е оплакал, че е бил осъден за това, че е изразил личното си мнение за заместник-главния прокурор, и че вижда в тази присъда нарушение на правото му на свободно изразяване. 
 
В решението на съда се казва, че трябва да се има предвид, че спрямо висш държавен служител допустимият праг на критичност в изказванията е по-голям, отколкото спрямо обикновен гражданин.

Ищецът, допълват съдиите, не е получил гражданска или дисциплинарна санкция, а съдебна, при това процедурата е била започната по настояване на главния прокурор, който е бил началник на М. С. 

По информация на Портал ЕВРОПА, защитници на Райчинов са били юристите от “Български адвокати на правата на човека”, по-конкретно адвокат Йорданка Вандова. 

Бележка на редакцията: Според днешния брой на вестник "Сега", думите "нечист човек" били казани по адрес не на Спас Мулетаров, а на бившия заместник главен прокурор Владислав Славов, който днес е конституционен съдия, а преди това бе председател на Върховния административен съд.  Снощи Портал ЕВРОПА направи проучване за имената на заместник-главните прокурори през 1993 г. Установихме, че вероятно става въпрос за Спас Мулетаров, бивш зам.-главен прокурор, който е бил депутат в 37-то Народно събрание от БСП.

Авторът на статията в "Сега" Светослав Терзиев допълва, че клаузата за свобода на словото бе приложена срещу България за първи път в края на 2003 г. по повод оплакване в Страсбург на бивш банкер, осъден за източване на голяма сума и за прехвърлянето й зад граница. Той бе недоволен, че надзиратели са му отнели в затвора негов ръкопис. Най-често медии роптаят срещу нарушаване на чл. 10 от конвенцията, но досега няма спечелено българско "журналистическо дело".



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.