Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
06-05-2006

ЕВРОКОНСТИТУЦИЯТА – НИСКО СРЕД ПОЛЗИТЕ ЗА ЕВРОПА, СПОРЕД ГРАЖДАНИТЕ НА ЕС

”Евробарометър” отчита спад на подкрепата за членство в ЕС в Латвия, Австрия и Великобритания.

Почти всеки втори европеец смята, че членството на страната му в ЕС е “нещо хубаво”.

Малцина европейци смятат, че евроконституцията е полезна за бъдещето на ЕС (снимка: EUobserver.com)

Европейската конституция се нарежда в дъното на списъка с неща, които европейските граждани смятат за важни и допринасящи за бъдещето на Европа. Това показва специално издание на “Евробарометър” за бъдещето на Европа, цитирано от електронното издание “Euobserver”.

Сондажът бе публикуван на 5 май.

Според него, едва 25% от гражданите на ЕС намират Европейската конституция за важен фактор за бъдещето на ЕС – Конституцията се нарежда на трето място сред първите шест най-важни предпоставки, според общественото мнение.

Най-голямо доверие в Евроконституцията имат белгийците – 36%, а естонците и латвийците са с най-нисък процент на доверие: 12%, допълва “Euobserver”.

Съответно 29% и 32% от французите и холандците смятат, че общата европейска конституция може да е от полза за общото бъдеще на ЕС. Публикацията припомня, че именно Франция и Холандия – с тяхното отхвърляне на конституционния договор на референдуми – започнаха големия дебат за бъдещето на Европа.

Ето и останалите проценти:

17% - Великобритания
15% - Полша
32% - Германия
28% - Италия.

Проучването обобщава, че европейските граждани от “старите” страни-членки имат като цяло по-голямо доверие в Европейската конституция, отколкото гражданите на новоприсъединилите се 10 държави (процентът съответно е 27 срещу 16%).

51% от всички анкетирани 25 000 граждани на Европа са единодушни, че “най-полезното нещо” за успеха на Европа е постигането на сравним жизнен стандарт, а на второ място – въвеждането на еврото като валута във всички страни-членки (26% от анкетираните посочват общата валута като приоритет). 

Близо 22% са избрали общият език като най-полезният критерий за Европа.

Европейците най-много се вълнуват от социалните и икономически въпроси – почти половината анкетирани смятат, че глобализацията е заплаха за заетостта.  

Европейският комисар Маргот Валстрьом е цитирана да коментира, че “ЕС се очаква да обуздава глобализацията, да предлага решения с мирни и демократични средства, да обръща внимание на жизнения стандарт, научните изследвания, новите технологии и икономическата конкурентоспособност”. Валстрьом допълва в изявление, че “Това трябва да е опорната точка на дневния ред на европейската политика”, което щяло да спомогне на неговото обновление на прага на 50-тия рожден ден на обединена Европа.

Въпреки че страхът от глобализацията се асоциира с конкуренцията на притока на евтината работна ръка – изтъкнато като основно последствие от разширяването на ЕС – мнозинството европейци (55%) продължават да мислят, че експанзията на Съюза е “нещо положително”.

Най-ниско е общественото одобрение за разширяването на ЕС в Австрия (40%), следвана от Франция (42%). Страните от “стара Европа” харесват разширяването по-малко от новоприетите – съответно 53% спрямо 69% одобрение.

”Евробарометърът” също така отчита спад на подкрепата за членство в ЕС в Латвия, Австрия и Великобритания.  Почти всеки втори европеец (49%) смята, че членството на страната му в ЕС е “нещо хубаво” – най-много “евроентусиазъм” е отчетен в Люксембург и Холандия (71%), Ирландия (68%). Най-песимистични са гражданите на Финландия (36%), Великобритания (33%), Австрия (31%) и Латвия (29%).

“Euobserver” отбелязва резкия контраст между Франция и Холандия по този въпрос: съответно, 44% спрямо 71%.

В проучването се отчита също колко европейски граждани намират ЕС за “модерен и демократичен” – 67%, и колцина го виждат като “технократски” (49%) и неефективен (43%).

Целия материал на “Euobserver” в оригинал вижте на англоезичната версия на Портал ЕВРОПА.

(eu observer)


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.