ЕС ПРОДЪЛЖАВА ПРЕГОВОРИТЕ С ЧЕРНА ГОРА
Република Сръбска поиска референдум за отделяне от Босна и Херцеговина
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана поздрави черногорския народ и премиера Мило Джуканович за честния и свободен референдум за държавния статут на републиката, съобщи белградското радио Б-92, цитирано от БТА.
Солана каза, че за международната общност, по-точно за Европейския съюз, въпросът за референдума в Черна гора е приключен.
Хавиер Солана каза това пред журналисти след среща в Брюксел с черногорския премиер Мило Джуканович, който смята, че Черна гора ще бъде готова до края на годината да сключи споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС.
Върховният европейски представител каза, че щом станат известни окончателните резултати и бъдат решени всички жалби и формални въпроси, свързани с референдума, Сърбия и Черна гора трябва да започнат диалог по всички отворени въпроси.
Eврокомисарят по разширяването Оли Рен изрази оптимизъм, че Черна гора ще постигне споразумение с ЕС до края на годината.
Преди Брюксел реши да замрази преговорите с тогавашното държавно обединение Сърбия и Черна гора, заради неуспеха на Белград да предаде на Хагския трибунал ген. Ратко Младич.
Вотът на референдума за независимост в Черна гора предизвика призиви за провеждане на подобно всенародно допитване в Република Сръбска в Босна, предаде Ройтерс.
Сръбското национално движение, в което членуват предимно сърби, принудени да напуснат Хърватия през 1995 година, заяви в понеделник, че е събрало близо 50 000 подписа на сърби от цялата страна, които подкрепят идеята за насрочване на референдум за независимост на Република Сръбска.
"Волята на гражданите не може да бъде пренебрегната. Сърбите искат една свободна Република Сръбска, отделена от наложената ни Босна и Херцеговина", заяви председателят на движението Дане Цанкович, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Премиерът на Република Сръбска Милорад Додик наля масло в огъня, като заяви, че евентуален референдум трябва да бъде основата при определянето на бъдещия статут на Косово и че всички народи в региона трябва да получат възможност да решат съдбата си по същия начин.
Додик предложи също така Босна да бъде организирана като федерация, като бъде предоставено правото на самоопределение чрез референдум.
Изявленията на премиера бяха остро критикувани от международните пратеници, които припомниха, че Република Сръбска няма юридически правомощия да свика референдум и не може да се сравнява със случая на Черна гора.
"Международната общност няма да позволи суверенитетът и териториалната цялост на Босна и Херцеговина да бъдат застрашени", заяви днес върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиян Шварц-Шилинг.