ЕВРОПАРЛАМЕНТЪТ И БГ-ПАРЛАМЕНТЪТ ГЛАСУВАТ ДНЕС ПО ПОВОД ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НИ
Днес 14 юни се очаква Европейският парламент на своя сесия да приеме резолюция за България и Румъния.
Българският парламент пък днес ще гласува декларация в подкрепа на Плана за действие на правителството, изготвен на базата на критиките на майския доклад на ЕК за готовността ни за членство в ЕС.
В проекта на декларацията на българския парламент, цитиран от “Медиапул”, е записано, че Народното събрание изразява “желание да съдейства на правителството и всички институции за изпълнението на Плана”.
Както Mediapool писа в петък, предварителният вариант предвиждаше изменение или заличаване на три текста от последните промени в основния закон, което на практика би обезсмислило нововъведенията в частта за съдебната власт. В окончателният вариант липсва категоричност относно необходимостта от промени в конституцията. Документът указва необходимостта от анализ на експертните коментари и изготвяне на предложение “при постигнато съгласие за допълнителни изменения”. Въпреки, че документът е одобрен от кабинета, като отговорна институция е записана и прокуратурата, която не е структура, подчинена на правителството или на Народното събрание.
На консултациите вчера не присъстваха единствено депутати от ОДС. Не е ясно дали ДСБ ще подкрепи Плана – представители на ДСБ коментираха, че планът не конкретизира предстоящи промени в конституцията и в него липсва ясната политическа отговорност на кабинета. От “Атака” вече обявиха, че ще гласуват против.
Ден преди срещата на върха на ЕС, на пленарно заседание на Европейския парламент ще бъде обсъден проектът за обща декларация за напредъка на България и Румъния. В проекта, цитиран от EUexpands се казва, че политическите партии приветстват формулировката в майския доклад на ЕК, че двете страни могат да смогнат да се подготвят за приемане през 2007 г.
Групата на социалистите пледира за съвместно присъединяване на Румъния и България. Въпреки че решението ще се взема според личните заслуги на страните, социалистите изказват убеждение, че “България и Румъния могат да влязат в ЕС заедно и на същата дата”.
Левите сили споделят същата позиция, но са добавили тревога от евентуалното съществуване на затвори на ЦРУ в Румъния и България. Те призовават двете страни “да преразгледат двустранните си споразумения със САЩ, за да са сигурни, че тези споразумения са в пълен унисон със стандартите на ЕС и изискванията за защита правата на човека”.
Становището на Християн-демократите е по-детайлно в частта му за областите, в които всяка от двете страни има да свърши още работа.
Според EUexpands, текстът за България съдържа малко повече тревога, отколкото този за Румъния: “ЕНП призовава Комисията спешно да осигури най-ясните възможни напътствия за България за резултатите, които се очакват”.
Проектът на резолюцията също говори за “идентифициране на начини, по които реформите в България биха могли да бъдат проследявани и след присъединяването”.
В общата декларация се призовават осемте страни-членки, които още не са ратифицирали присъединителния договор, да го сторят.
В заключение групата на Зелените подчертава, че Комисията трябва да вземе предвид гледните точни на Европейския парламент, преди да представи крайната препоръка за датата на присъединяването на двете страни, с цел да приобщи Парламента изцяло към евентуално решение за отлагане на членството.