Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
20-06-2006

ОЛИ РЕН: БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ ТРЯБВА ДА ПРОДЪЛЖАТ С РЕФОРМИТЕ

И Румъния, и България са осъществили напредък в ключови сфери на съдебната реформа, но ЕС трябва да бъде сигурен, че промените са истински и трайни. Това заявява еврокомисарят по разширяването Оли Рен в интервю за в. “Интернешънъл Хералд трибюн”,  озаглавено "Да се борим с европейската умора от разширяването", публикувано във вторник.

“Румъния постигна огромен напредък за последните 18 месеца, сега България е тръгнала по същия път, но трябва да поддържа този курс”, посочва Рен.
Българските законодатели пропуснаха ваканцията си миналото лято, за да извършат необходими промени, но това лято прокурорите и съдиите трябва да останат на работа и да осъществят убедителни промени, казва Оли Рен.

“Все още не можем да кажем, че са прав път”, отбелязва той.

"И България, и Румъния постигнаха напредък в ключови сектори в правосъдната реформа, но ЕС трябва да се увери, че промените са истински и ще продължат", изтъква еврокомисарят, цитиран от БНР.

Запитан какви промени биха били убедителни за Брюксел, той подчертава:”Не можем да започнем лов на вещици и да настояваме определен брой хора да бъдат арестувани, тъй като това ще бъде против европейските стандарти. Но ние трябва да бъдем убедени, че страните, когато са присъединят, ще имат функционираща съдебна система.”

Вестникът припомня, че през септември т.г. се очаква Еврокомисията да каже дали България и Румъния могат да се присъединят към ЕС в предвидения срок 1 януари 2007 г.

Оли Рен за пореден път отправи горещ призив към европейските лидери да агитират избирателите в полза на разширяването на ЕС и да не превръщат разширяването на Съюза в изкупителна жертва за провали в цялостната си политика като безработицата и глобализацията.

Той обаче признава, че политиката на разширяването се “продава” трудно.  По време на ваканцията си миналото лято във Франция и Германия той се сблъскал със силен критицизъм. “Не съм сляп или глух. Мога да видя, че има естествена умора от разширяването”, казва Оли Рен пред вестника.

Умората от разширяването може да бъде наречена умора от безработицата или умора от глобализацията, казва Рен.

Той допълва, че европейците са много по-разумни от техните правителства и могат да бъдат убедени, че приемането на осем бивши комунистически държави, Кипър и Малта е история с успешен край, довела до обединяването на разделения преди това от Студената война континент. България и Румъния са следващите две страни, които трябва да се присъединят към ЕС.

“Не бива да превръщаме разширяването в изкупителна жертва на вътрешнополитически провали”, каза Оли Рен. По думите му ЕС е по –добър в това да провежда разширяването, отколкото да го комуникира.

Последната среща на лидерите на ЕС миналата седмица бе доминирана от разговорите за това може ли 25-членната общност да абсорбира нови членове. Според Рен това не е знак, че Европа не бива да се разширява, а доказателство, че Европа може да не функционира гладко без промяна в институциите.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.