Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
22-06-2006

МИНИСТЪРЪТ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО ИЗНЕСЕ РЕЧ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Членовете на Комисията по селското стопанство в Европейския парламент обсъдиха с министъра на земеделието и горите Нихат Кабил напредъка на България в тази област, съобщи агенция „Фокус”.

В речта си пред членовете на ЕП министърът отчете постигнатото от страната през последните месеци и припомни, че деветте червени зони от предишния мониторингов доклад на Европейската комисия бяха редуцирани до две в доклада от месец май.

Нихат Кабил обясни, че в момента се работи активно за преодоляването на оставащите проблеми в селското стопанство. Той представи пред депутатите от Европейския парламент основните направления, по които българското Министерство на земеделието и горите работи активно сега, сред които изграждането на Разплащателна агенция и на Интегрирана система за администриране и контрол, както и оборудването на граничните ветеринарни инспекционни пунктове, съобщиха от пресцентъра на земеделското министерство.

Министърът заяви в отговор на въпрос на чешкия депутат Милан Хорачек от групата на зелените, че за елиминирането на корупцията и престъпността трябва да се създаде необходимата среда, което става чрез въвеждането на необходимата законова база, прозрачност и силни действия.

Според него в България в момента активно се работи в тази насока и обясни, че в неговото министерство се предприемат специални мерки.

Членовете на комисията в Европейския парламент се съгласиха, че постигнатият напредък е голям и че двете кандидат-членки, България и Румъния имат огромен потенциал за развитие на селското стопанство.

Те попитаха министъра какво се прави в България за защитата на животните, какви мерки се предприемат за справяне със шока от присъединяването към ЕС за малките и средните земеделски производители, каква е политиката относно генетически модифицираните организми и дали България има проблеми във връзка с производството на тютюн.

За производството на тютюн министърът припомни, че много семейства са ангажирани в отглеждането на ориенталски тютюн и очакванията са доходите им да намалеят десет пъти след присъединяването към ЕС, когато ще отпадне Закона за подкрепа на тютюна. За тях министърът каза, че се подготвят алтернативи.

Той заяви, че България няма амбиции да отваря пазарите си за генномодифицирани продукти, а всеки който излезе на пазара с такъв продукт трябва да постави специален етикет.

Относно традиционно-българските земеделски продукти, министър Кабил каза, че България ще направи необходимото да ги запази и когато страната стане членка на ЕС.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.