ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДЕПУТАТИ СМЯТАТ ДА ПОДКРЕПЯТ ПРАВИЛАТА ЗА СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ
Европейският Парламент се готви да одобри набор от правила за това как страните-членки трябва да използват 308 млрд. евро от фондовете за подкрепа на бедните райони през следващите седем години.
Това е първият опит за регулиране на употребата на структурните фондове, предназначени за преодоляване на разликите между отделните региони в съюза.
Някои основни критерии и таваните за финансиране бяха блокирани от лидерите на ЕС през декември, но парламентаристите оказаха натиск за приемане на промени и правила.
Поради общото намалявене на БВП в съюза, някои от „старите” страни-членки вече няма да могат да получават средства по тези фондове.
Един от докладчиците на проекта- италианският депутат Алфонсо Андриа заяви пред EUobserver: „новият пакет представлява идеален баланс между нуждите на двата лагера”.
Гръцкият му колега Константинос Хатзидакис посочи, че „разбира се и страните, и депутатите се бореха за своята гледна точка. Не може да се каже, че получиха 100% от исканията си”. „В същото време няма и губещи”, добави дясно-центристкият депутат.
Според парламентаристите новите правила ще са насочени в подкрепа на екологията и няма да са толкова бюрократични, като в същото време ще дадат повече възможности за маневриране.
От друга страна парламента трябваше да се пребори с националните правителства за приоритета си за даване на предимство на програмите за „достъпност за хора с увреждания” при усвояването на структурните фондове.
„Това означава, че например когато се използват фондове на ЕС за инфраструктурни проекти, този принцип трябва да е водещ. Но националните правителства смятаха, че това е очевидно и се притесняваха, че този акцент върху достъпността може да върже ръцете им”, заяви представител на парламента.
Докато тази идея бе подкрепена от страните-членки, един друг проект не получи подкрепа. Става дума за идеята неусвоените фондове да се събират в обща сметка и да се предлагат на страните, които се представят по-добре в изразходването им.
„В началото някои от новите членки смятаха, че проекта е насочен срещу тях, но последствие страните, които внасят най-много в общия бюджет се противопоставиха”, заяви парламентаристът.