Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
06-07-2006

ДЕСНИТЕ СПЕЧЕЛИХА ИЗБОРИТЕ В МАКЕДОНИЯ

Премиерът Бучковски призна поражението на Социалдемократическия съюз.

Опозиционната дясна коалиция ВМРО-ДПМНЕ печели парламентарните избори, които се състояха в сряда в Македония, според данни от Държавната избирателна комисия, съобщи Нетинфо (илюстрацията също е на агенция "Нетинфо" - бел.ред.).

Според частичните неофициални резултати, оповестени от комисията, ВМРО-ДПМНЕ получава 33 на сто от гласовете. Управляващият Социалдемократически съюз на Македония има 24%.

На трето място е коалицията на участвалите досега в управлението албански партии - Демократичния съюз за интеграция и Партията на демократичния напредък, на четвърто - опозиционната Демократична партия на албанците, на пето място - Новата социалдемократическа партия и на шесто ВМРО-Народна, съобщи македонската агенция Макфакс, цитирана от БТА.

Според аналитичния щаб на ВМРО-ДПМНЕ, коалицията печели 55 места в 120-членния парламент, а управлявалият досега Социалдемократически съюз - 32 места.

Малко след полунощ Никола Груевски обяви победата на ВМРО -ДПМНЕ. 35-годишният бивш министър на финансите заяви пред привържениците си в изборния щаб, че на тези избори гражданите са проявили зрялост и мъдрост.

Днес ще празнуваме, но още утре започваме да работим за бъдещето на нашата държава, за сформиране на правителство, защото загубихме много време през последните 16 години, каза Груевски. Започваме да работим за изпълнение на обещанията, които дадохме на гражданите и за прилагане на нашата програма "100 крачки".

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ обеща, че неговото правителство ще е на всички граждани и ще се орентира към повишаване на жизнения стандарт на цялото население.
Трите основни проблема на Македония днес са много корупция, много бедност, много безработица. Затова ни очаква период с много тежка и упорита работа. Твърдо вярвам, че с усилена работа лека-полека ще започнат да се чувстват резултатите, но не обещаваме чудо, защото те не могат да се почувстват за месец -два. Обещаваме много работа, честен подход и отговорност. Ще бъдем най-отговорното правителство през
последните 16 години, заяви Груевски. След това той отиде на площад "Македония" в центъра на Скопие, за да празнува заедно с привържениците на ВМРО-ДПМНЕ изборната победа.

Лидерът на Социалдемократическия съюз на Македония и премиер на страната Владо Бучковски призна поражението на своята партия и поздрави Груевски с победата.

Той подчерта, че Македония не бива да губи време по пътя към ЕС и НАТО и обеща, че СДСМ ще бъде конструктивна опозиция, на която ще може да се разчита да работи за европейското бъдеще на Македония.

Коалицията между двете македонски албански партии ДСИ-ПДН (Демократичния съюз за интегрция и Партията на демократичния напредък) е получила два пъти повече гласове в сравнение с Демократичната партия на албанците, съобщи на пресконференция в Тетово през нощта председателят на щаба на коалицията Гзим Острени.

По данни на двете албански партии избирателната активност на парламентарните избори вчера в Македония е била 55%. Коалицията ДСИ-ПДН е доволна от хода на гласуването. Според нея изборите са преминали в демократична атмосфера.
Заместник председателят на Демократичната партия на албанците Мендух Тачи заяви обаче, че неговата формация (която остана с четвърти резултат) ще поиска от македонските власти и международните институции да бъдат анулирани резултатите в няколко избирателни секции и да бъде организирано прегласуване.

На парламентарните избори, четвъртите от обявяването на независимостта на Македония през 1991 година, около 1,7 милиона избиратели трябваше да изберат 120 депутати сред 2700 кандидати.

Изборният ден премина без инциденти и без сигнали за нарушения. Оценката на Държавната избирателна комисия бе, че те са били демократични и в изборния ден са били получени сигнали само за незначителни проблеми.

Мисля, че Брюксел ще ни даде положителна оценка, която ще ни позволи да продължим пътя си към ЕС и НАТО, заяви президентът Бранко Цървенковски.

Евродепутатите от Алианса на либералите и демократите в ЕП – ALDE призовават Съвета и Комисията “да превърне думите в дела” по отношение на облекчаване на визовия режим с Македония, се казва в прес-съобщение на групата, получено в редакцията на Портал ЕВРОПА снощи. (вж рубриката "Анализи"!)

На всички досегашни избори в бившата югославска република имаше нередности и международната общност предупреди, че ако и сега стане така, това може да забави интегрирането на Македония към евроатлантическите структури, напомнят кореспонденти на световните агенции.

Миналата година Македония получи официален сатут на кандидат за член на ЕС, но още не е определена дата за започване на преговори. Македония се надява също да бъде приета в НАТО до 2008 г.

Според местни анализатори най-вероятно е бъдещата правителствена коалиция в Македония да се състои от ВМРО-ДПМНЕ и по-малките Нова социалдемократическа партия и Демократическата партия на албанците.

Портал ЕВРОПА припомня:

Г-жа Малинка Ристевска Йорданова, Началник на кабинета на вицепремиера и отговорник за европейската интеграция в правителството на Република Македония – Радмила Шекеринска, в специално интервю на Портал ЕВРОПА, заяви на 8 април:

"Въпреки че в огромна степен става въпрос за пари, членството в ЕС е според мен повече за възможности – за бъдещи и настоящи възможности. Усилията се полагат в името на утрешните възможности, а не непременно за пари в брой. Това, от което се нуждаем, е в крайна сметка да получим възможности, да получим равни шансове с останалите, и да получим капацитета да се възползваме от тези шансове. Не е лесно да се получават пари от Европейската комисия, дори да си станал вече страна – членка. Състезанието не приключва след придобиването на членство. Дори конкуренцията става по-жестока, например за средствата от кохезионните фондове."

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.