ПРАВИТЕЛСТВОТО ИЗПРАТИ ОТЧЕТ ДО ЕК ЗА СВЪРШЕНАТА РАБОТА СЛЕД ПОСЛЕДНИЯ МОНИТОРИНГОВ ДОКЛАД
България предава днес първата част от отчета си пред Европейската комисия за свършеното по критиките от последния мониторингов доклад от месец май. Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева определи мерките в този документ като “впечатляващи” като изтъкна, че са предприети конкретни действия във всички критични области.
„Надявам се това да бъде последният ни мониторингов доклад, почти сигурна съм, че решението за членството на България и Румъния ще бъде взето през октомври”, каза Кунева пред журналисти.
По отношение на мерките в борбата с корупцията в изпратения от София документ няма описани конкретни случаи, а е избран обобщаващ подход. Отчетени са резултатите от проверките на инспекторатите в държавната администрация. В областта на съдебната система е отчетено, че вече във всички български съдилища е въведено случайното разпределение на делата по електронен път.
Освен това са описани взетите мерки за борба с корупцията на високите нива и в съдебната система.
Министър Кунева каза, че в изпратената до Брюксел информация за първи път се включва отделен раздел, в който България отчита как прилага вече приетото законодателство – нещо, за което страната е редовно критикувана от ЕС.
Портал ЕВРОПА припомня, че мониторинговият доклад на ЕК от май са отбелязани много проблемни области, в които реформите не са доведени докрай.
На 12 юни правителството разпространи План за действие на кабинета, а министърът по европейските въпроси Меглена Кунева отчете на 3 юли, че 35% от набелязаните в него мерки били изпълнени.
На 5 юни кабинетът на Меглена Кунева разпространи изпратеното 13 дни по-рано предупредително писмо на еврокомисарите по разширяването и по енергетиката - Рен и Пиебалгс - до министърката, в което се казва: "Ние вярваме, че вашите власти ще държат Комисията напълно информирана за всички развития и за мерките, предприети за коригиране на идентифицираните слабости. Ние разчитаме на вашето правителство да предприеме необходимите стъпки на място, за да осигури безпроблемно присъединяване към ЕС."
След като т.нар. "екшън план" в крайна сметка получи публичност, първият главен преговарящ на България с ЕС Александър Божков коментира, че всъщност липсва цялостен план за европейското бъдеще на България през следващите седем години. Божков допълни, че българското правителство няма цялостен стратегически план за бъдещото членство в Европейския съюз. А съществуващата документация регламентира единствено начините за оплозотворяване на парите от еврофондовете. “Оказва се, че нямаме собствена програма, план, стратегия за това какво ще последва след като стане страната ни член на ЕС”, бяха думите на Божков.
Припомняме още, че европейските комисари Данута Хюбнер, Маркос Киприану и Владимир Шпидла, посещавайки България, похвалиха страната за напредъка в някои области, но отбелязаха, че все още има сфери, в които изоставаме.