БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА СЪКРАТИ ДВА ПЪТИ ВРЕМЕТО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИ ПО СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ
България ще трябва да съкрати над два пъти срока за изпълняване на проекти, финансирани от ЕС, съобщава “Дневник”.
Опитът с проектите по предприсъединителните фондове показва, че те се изпълняват средно за 6-7 години. В същото време приетата от ЕС формула е “N+3 години”, което включва от началната година на проекта до приключването му, тези данни изнесе на семинар в края на миналата седмица Боряна Пенчева, ръководител на дирекция "Управление на средствата от ЕС" в министерството на финансите. Тя добави, че след присъединяването ни проектите, които надхвърлят сроковете ще бъдат лишавани от финансиране от ЕС. "Трябва спешно да направим качествен скок в усвояването на европейското финансиране", заяви Пенчева.
България ще получи 6.029 млрд. евро от бюджета на Европейския съюз за развитие и сближаване на регионите в периода 2007 - 2013 г. Страната ни ще получи парите, независимо дали ще влезе в ЕС през 2007 или 2008 г., но при условие че ускори съществено сроковете за изпълнение на проектите, съобщава “Дневник”, позовавайки се на Пенчева.
Според председателят на Българската стопанска камара Божидар Динев, освен съкратените срокове проблем ще бъде и осигуряването на финансиране за проектите от българска страна. Според него именно липсата на средства от бюджета е една от причините за бавната реализация на проектите.
Освен структурни фондове, България ще продължи да ползва и средства по предприсъединителните програми до 2010 г.
Средствата от структурните фондове ще бъдат разпределени в шест програми: Транспорт, Околна среда, Регионално развитие, Развитие на човешките ресурси, Развитие на конкурентноспособността и Административен капацитет.
Портал ЕВРОПА припомня, че през миналата седмица ЕК върна за преработка работният вариант на Националната референтна рамка, тъй като в него липсват ясни приоритети.
В същото време редица проучвания показват, че българската администрация в голяма степен не е готова за разработката на проекти и усвояването на средства от фондовете на ЕС. Българските граждани също така нямат доверие на администрацията, че ще успее да се справи с работата по структурните фондове.