ОРЕШАРСКИ: СЛАБО УСВОЯВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ФОНДОВЕ
Министърът на финансите Пламен Орешарски обяви, че степента на усвояване на средствата от предприсъединителните фондове е незадоволителна, съобщава "Дневник".
На семинарът "Структурните фондове - възможности и предизвикателства", провеждащ се в Бургас, министърът на финансите посочи, че нивото на усвояването на средства по някои програми е особено тревожно.
Форумът в Бургас е част от кампанията на финансовото министерство за създаването и развиването на национален капацитет за усвояванет на средствата от структурните фондове на ЕС.
Според Орешарски тези данни налагат извършването на сериозна подготовка за да стартира от следващата година ефективната работа по усвояване на средствата. Министърът напомни, че след присъединяването ни, отпусканите от ЕС средства ще се увеличат многократно.
По време на днешният парламентарен контрол министър-председателят Сергей Станишев също обяви, че България има проблем с усвояването на средства от ЕС, съобщи News.bg. Според Станишев това до голяма степен се дължи на невъзможността да се привлекат добри специалисти при нивото на заплащане в администрацията.
Станишев информира депутатите, че в периода 2007-2009 г. България ще бъде финансирана по четири направления: селско стопанство - 1,562 млрд. евро, структурни действия - 2,3 млрд. евро, вътрешни политики и администрация - 498 млн. евро, бюджетни компенсации и подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение - 240 млн. евро. Или общо 4,6 млрд. евро.
Премиерът съобщи още, че като са отчетени възможностите на фискалната рамка, правителството е одобрило нива на усвояване на структурните и кохезионния фонд, включително и със съответното съфинансиране за 2007 г. - 300,9 млн. лв.; за 2008 г. - 555,2 млн. лв.; за 2009 г. - 1093,1 млн. лв.
Портал ЕВРОПА припомня, че доклад на ПРООН от края на юли показва ниската степен на готовност на общините за усвояването на средства от структурните фондове. В същото време от самото министерство на финансите заявиха, че ще се наложи двукратно намаляване на сроковете за изпълнение на проекти.
От Европейската сметна палата обявиха, че България и Румъния са имали много нисък процент на усвояване на проекти по програмата ФАР особено в периода 2000-2004 г.
В края на юли Европейската Комисия връща за пренаписване Националната стратегическа референтна рамка поради липсата на приоритети за финансирането от европейските фондове.