МИНИСТРИТЕ ОТ ЕС ЩЕ ОБСЪДЯТ В СРЯДА ПРОБЛЕМИТЕ ОКОЛО ИЗПРАЩАНЕТО НА СИЛИ В ЛИВАН
Министрите от ЕС ще се съберат в сряда в Брюксел за да обсъдят участието в международните мироопазващи сили в Ливан, съобщава EUobserver.
Правителствата на 25-те страни отговарят на натиска на ООН за изпращането на войници в Ливан с искане за даване на ясен мандат на контингента.
Франция, която разгневи ООН с решението си да изпрати 200 души вместо очакваните до 3500, призова в неделя за извънредната среща на министрите.
Хелзинки отговори с назначаването на срещата за сряда, като се очаква страните-членки да обсъдят детайлите по мандата и с какво са готови да допринесат за операцията в Ливан.
Френският военен министър Мишел Алио-Мари посочи в радио интервю, че нежеланието на ЕС за участие се крие в проблемите с предишни мисии на ООН.
"Не можем да изпратим хората и да им кажем: Вижте какво става, обаче вие нямате право да се защитавате или да стрелята", заяви тя пред радио RTL.
Тя посочи за пример ситуацията в Босна през 90-те, когато войниците от европейските страни не можеха да предотвратят етническите чистки и бяха държани за заложници от различните фракции.
"Искаме максимална яснота. Искаме да избегнем грешките от миналото. Имаме лоши спомени от Босна. Този път искаме отговорите предварително, за да избегнем решавнето на проблемите, когато вече са се случили", заяви говорител на френското външно министерство, цитиран от "New York Times".
Докато първите 50 френски войници пристигаха в Ливан, израелският премиер Ехуд Олмерт призова Италия да поеме ръководството над международните сили и да изпрати войници, които да надзирават граничните пунктове между Ливан и Сирия.
ООН се надява да разположи в кризисната зона 3 500 войници до началото на септември, като до сега само Франция е поела твърд ангажимент да изпрати войски- за сега 200 души.
Портал ЕВРОПА припомня, че българското правителство е взело проекторешение за изпращането на 50 души в Ливан, което ще стане след консултации с ООН и ЕС.