ЕВРОПЕЙСКИТЕ РАБОТНИЦИ СА ПРОТИВ ОГРАНИЧАВАНЕТО НА РАБОТНИТЕ ЧАСОВЕ
Германските и френските политици, които призовават за въвеждането на по-гъвкаво трудово законодателство, получават подкрепата на мнозинството от европейците, които искат да имат свободата да работят повече, съобщава "Financial Times".
Проучване на вестника показва, че 65 % от германците и 52 % от французите се противопоставят от контролираните от държавата часове.
Работните часове се контролират от директива на ЕС, която ограничава максималното време за работа до не повече от 48 часа седмично за период от 17 седмици.
Въпреки че голяма част от британците имат право да работят повече, 52 % от тях също са против регулирането на работното време. Само Испания не е в крачка с останалите европейски страни, тъй като 72 % от възрастните подкрепят правителствените ограничения.
Безработицата н Германия и Франция през последните години е два пъти по-висока от нивото във Великобритания. Това кара някои политици да поставят под въпрос ефективността на протекционисткото трудово законодателство в тези две страни в сравнение с по-либералният англо-саксонски модел.
Притесненията се подклаждат и от евтината работна ръка от новите източноевропейски страни в ЕС като Полша и Словакия. Изпълнителният директор на "Фолксваген" Бернд Пишетсрийдър предупреди, че компанията ще изнесе продукцията на модела "Голф" извън Германия, освен ако профсъюзите не се съгласят на увеличаване на преминаване от 28.8 на 35 часова работна седмица без допълнително заплащане.
Портал ЕВРОПА припомня, че британската преса посочи като една от причините за ниското ниво на безработицата в страната през последните години отварянето на границите за работници от Източна Европа, нещо което Германия и Франция не направиха.