ГЕРМАНИЯ ИСКА ДА ОБВЪРЖЕ „НЕОБРАТИМО” РУСИЯ КЪМ ЕС
Германия обмисля промяна на политиката на ЕС на изток, като Берлин търси начини да обвърже Русия „необратимо" към съюза,EUobserver.
Берлин иска да прокара новата политика при приемането на председателството на ЕС през януари
„Целта трябва да бъде създаването на необратими икономически, културни и политически връзки между ЕС и Русия", се казва в доклад на германското външно министерство получен от вестник „Ханделсблат"
В докладът се говори и за „прозорец на възможностите", който се получава от председателството на Финландия, последвано от председателство на Германия, тъй като и двете страни искат да увеличат контактите с Москва.
„Постигането на пълен мир в Европа и решаването на важни проблеми на сигурността и политиката е възможно само с Русия, а не без нея", се казва в доклада.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер смята да представи тази идея на колегите си от ЕС на днешната среща във Финландия.
Щайнмайер вече намекна за намеренията на Берлин спрямо Източна Европа по време на реч пред фондация Хайнц Шварцкопф в сряда.
Той заяви, че със сигурност Румъния и България няма да са последните страни, които ще се присъединят към ЕС, но пътят за другите страни, които искат да се присъединят, „понякога ще бъде по-дълъг и осеян с препятствия".
В момента ЕС е подписал редица споразумения за добросъседство с околни страни. Принципът на „тоягата и моркова" при тези споразумения предлага редица икономически насърчения за съседите на съюза, за което те трябва да осъществят прогрес в демократичните реформи.
Отношенията на съюза с Москва са по-сложни, тъй като Русия смята, че Брюксел се намесва в сферата й на влияние в бившите социалистически страни като Украйна и Грузия.
През 2003 г. двете страни се споразумяха за подготовката в дългосрочен план на общо пространство между ЕС и Русия, което да покрива икономиката, правосъдието, вътрешните работи, външната сигурност и изследванията.
Въпреки това отношенията между двете сили често се влошават по различни поводи като например енергийната зависимост на Европа от Русия, която стана очевидна в началото на годината при руско-украинската газова криза.