СТАНИШЕВ ПОИСКА ПРИЗНАНИЕ И УВАЖЕНИЕ ЗА БЪЛГАРИЯ
На международната пресконференция в Брюксел премиерът Сергей Станишев отново поиска признание и уважение за усилията на България, съобщава "Фокус".
"Най-важното за мен е усилията и жертвите, направени от хората в България заради членството да бъдат признати и уважавани", обяви Станишев в отговор на многобройни въпроси за евентуално налагане на предпазни клаузи или отлагане на членството на страната ни с една година.
Според станишев е много важен въпросът, кой би спечелил от отлагането на членството ни. Според него това ще са само хората, които не желаят да живеят по европейските правила.
По въпроса за обсъжданите предпазни клаузи
Станишев заяви, че трябва да се обсъди какво би било ефикасно и полезно и за ЕС, и за България - дали ще търси формула за продължаване на реформите у нас или просто начин присъединяването на България да стане по-лесно продаваемо на европейското обществено мнение.
В старанието си да убеди медиите в реалната работа срещу престъпността и корупцията Станишев дълго изброява отнетите депутатски имунитети, уволнените и предадени на прокурор държавни служители и проверките в администрацията, но заяви, че "Няма единен критерий кое е
достатъчно - дали пет или 50 политици в затвора, а нашата цел е не да вдигнем пушек пред ЕК. За това залагаме не толкова на отделни показни случаи, колкото на приетите напоследък закони, гарантиращи прозрачност."
Премиерът посочи, че индексът на корупция в България е по-нисък, отколкото в някои от новите страни-членки и цитирайки данни за чуждите инвестиции у нас, върна към журналистите въпрос дали ръстът им щеше да е такъв, ако политическият и бизнес климатът в България наистина бяха толкова нездрави.
Дали толкова чужденци, особено от Великобритания и Ирландия щяха да се заселват в България, ако наистина това беше свързани с риск за тях, попита още Станишев, цитиран от "Фокус". С думите "Не бъдете наивни, това няма да стане" премиерът отговори на страховете, че вълни български емигранти ще залеят страните-членки след присъединяването ни.
Хората, които наистина искаха да работят в ЕС, отдавна вече са там и не ние е известно за многобройните български колонии във Великобритания, Испания, Италия и Гърция да създават сериозни проблеми или да рушат местните трудови пазари, заяви Станишев и добави, че в същото време все повече нови привлекателни работни места се разкриват от частния бизнес в България.
Запитан за възможността ЕС да ограничи финансирането ни от фондовете, министър-председателят каза, че това би било несправедливо и нередно. В заключение премиерът подчерта, че до 26 септември България ще е изпълнила 100 % от плана си за действие, че реформите у нас ще продължат и след тази дата и че България очаква честна и обективна оценка от Европа.