ФЕРХОЙГЕН: БЮРОКРАТИТЕ В КОМИСИЯТА ИМАТ ТВЪРДЕ МНОГО ВЛАСТ
Заместник-председателят на Европейската Комисия Гюнтер Ферхойген се изказа рязко срещу възможността на високопоставени служители в Комисията да влияят на взимането на решения съобразно собствените си желания, съобщава Euobserver.
В интервю за вестник „Зюддойче Цайтунг", комисарят по икономиката заяви: „Цялото развитие през последните десет години донесе на обществените служители такава власт, че най-важната политическа задача на 25-та комисари е да контролират апарата".
„Съществува постоянна борба за власт между комисарите и високопоставените бюрократи. Някои от тях си мислят: комисарят напуска след пет години и по този начин е само нещо като домашен помощник, но ние оставаме", продължи той.
Според него проектът му за опростяване на 54 европейски закона е пропаднал поради упорити бюрократи в Комисията. Преди лятото той „остро е критикувал някои от генералните дирекции, които очевидно не са искали да приемат целта на ръководството на Комисията за сериозно съкращаване на бюрокрацията, тъй като това не съвпада с техните собствени идеи".
Ферхойген, който е за втори път комисар, като преди това отговаряше за разширяването, заяви, че нещата ще се влошат допълнително с присъединяването на България и Румъния към ЕС, тъй като тогава ще се създадат две нови генерални дирекции и „това е проблем".
Той съобщи, че борбата за власт става под повърхността и „Комисарите трябва да положат изключително внимание важните въпроси да се решават на седмичните им срещи, а не между служителите".
Ферхойген даде за пример случая, когато бюрократите са решили да решат въпроса за употребата на пестициди помежду си и въпросът е достигнал до знанието на комисарите, когато бюрократите са излезли извън въпроса.
Според него само „смяна в политическата култура" в комисията, ще оправи ситуацията.
"По мое мнение твърде много се решава от служителите", завършва интервюто му.