КУНЕВА РАЗОЧАРОВАНА ОТ ОПИТА ЗА ПРОМЯНА НА БРИТАНСКАТА ТРУДОВА ПОЛИТИКА
Българският министър по европейски въпроси Меглена Кунева заяви в интервю за британския телевизионен канал BBC News 24, че е разочарована от опита за промяна в политиката на Великобритания, съобщава kafene.net.
Меглена Кунева заяви, че около 36 000 души биха желали да дойдат от България във Великобритания. Тя се надява, че те ще имат същата свобода като полските работници, дошли в Обединеното кралство през 2004 година. Тя нарече политиката на Великобритания през 2004 година "много смела и много правилна", особено за това, че Великобритания е била една от само четирите страни в ЕС, отворили границите си. Малко е странно защо тази политика да не остане в сила и за България, отбеляза Кунева.
Британският министър на вътрешните работи Джон Рийд днес ще оповести планове за ограничаване на правото на българи и румънци да работят във Великобританя, когато двете страни се присъединят към ЕС догодина. Правителствена комисия ще реши дали да одобри плановете, които ще включват ограничаване на броя на разрешителните за работа или въвеждане на квоти за конкретните сфери на икономиката. Очаква се обаче Рийд да заяви, че докато ограничен брой неквалифицирани работници ще бъдат наети в сектори като брането на плодове, например, Великобритания няма да продължи политиката си на "отворени врати".
Неговото изявление се очаква след срещата на правителствената комисия днес. Съгласно правилата на ЕС въвеждането на каквито и да е ограничения може да продължи максимум 7 години. Министърът на външните работи Маргарет Бекет заяви, че предложенията трябва да бъдат "действени и ефективни". "Много дискутираме, но на практика още не сме взели никакво решение", заяви Бекет пред журналисти слез разговори в Лондон с европейския комисар по разширяването Оли Рен.
"Ние искаме много внимателно да обсъдим нещата. Всички ние добре разбираме, че има проблеми и загриженост за нашия пазар на труда", допълни Маргарет Бекет. Политическият кореспондент на ББС Гари О'Донахю заяви, че опасността за правителството се крие в това, че ако въведе прекалено строги ограничения, рискува "да хвърли румънците и бъгарите директно в лапите на черната икономика".