ГЕРМАНСКИТЕ ПЛАНОВЕ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ ПРЕТЪРПЯХА СЕРИОЗЕН УДАР
Германските планове за приемането на европейската конституция получиха сериозен удар от Конституционния съд на страната, съобщава EUobserver.
Съдът постанови във вторник, че няма да вземе решение дали основният европейски закон е съвместим с германската конституция докато не бъде взето окончателно решение за съдбата на документа, замразен след отрицателния вот на французите и холандците.
Германският конституционен съдия Зигфрид Брос, който отговаря за Конституцията на ЕС заяви, че решението по този въпрос „не е приоритет в момента".
Той заяви пред вестник „Ди Велт", че тъй като европейският конституционен процес все още се обсъжда, въпросът за съвместимостта на двата закона не е спешен.
Брос заяви, че ако основният европейски закон остане в сегашната си форма, той ще „поднови работата си по конституционните проблеми" и добави, че има достатъчно време за справянето с въпроса преди 2009г.
Решението на съда е сериозна пречка за канцлера Ангела Меркел, която наскоро върна въпроса за конституцията на ЕС в политическата програма на съюза като очерта „пътна карта", според която конституцията трябва да бъде приета до средата на 2009г.
Берлин се надяваше на решение на федералния съд до началото на 2007г., което щеше да съвпадне с европейското председателство на страната.
Вместо това Меркел ще ръководи усилията за съживяване на европейската конституция, въпреки че Германия технически все още не е приключила ратификацията на документа.
Германският парламент ратифицира договора с огромно мнозинство през 2005г., но президентът Хорст Кьолер отказа да подпише закона докато федералният съд не вземе решение по жалбата на депутата Петер Гаувайлер, според когото европейската конституция отнема твърде много от властта на националния парламент.
Депутатът подаде жалба в съда през 2005г., тъй като според него европейския закон надхвърля ограниченията, заложени в германската конституция за интегрирането на държавните институции в ЕС. според него парламентът не може да даде повече власт на ЕС, отколкото има той самият.
Гаувайлер заяви по повод решението на съда: „ Изглежда че европейската конституция се провали и в Германия".