Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
11-12-2006

ВЪНШНИТЕ МИНИСТРИ НА ЕС ЩЕ ОБСЪЖДАТ ПРЕГОВОРИТЕ С ТУРЦИЯ

Външните министри на 25-те страни от ЕС ще обсъдят днес в Брюксел препоръката на Европейската комисия за частично прекратяване на преговорите за членство на Турция, съобщава Netinfo.

В края на миналия месец Европейската комисия препоръча да бъдат замразени преговорите по 8 от общо 35 глави, по които Турция преговаря за присъединяването си към ЕС. Повод за решението бе отказът на Турция да приложи митническия си съюз с ЕС по отношение на Република Кипър и да отвори пристанищата и летищата си за кипърски гръцки кораби и самолети.

През юли 2005 година Турция подписа протокол за разширяване на митническия съюз с ЕС с десетте страни, приети в съюза през 2004 година, включително и международно признатата гръцка част на Кипър. Анкара обаче придружи протокола с декларация, в която заяви, че подписването на протокола не означава признаване на Република Кипър.

Най-вероятно външните министри от ЕС ще оставят окончателното решение за преговорния процес на Турция на европейските лидери, които ще заседават на срещата на върха на ЕС на 14 и 15 декември.

Предложението на Турция от миналата седмица да отвори едно свое пристанище и едно летище за кипърски гръцки кораби и самолети не позволи на 25-те страни-членки да постигнат обща позиция по въпроса на утрешната среща на външните министри.

Финландският премиер Мати Ванханен оцени предложението като "недостатъчно". Затова най-вероятно днешните дебати няма да са върху него, а ще се фокусират върху броя на преговорните глави, които ще бъдат замразени, и върху условията за евентуалното подновяване на преговорите по тези глави.

"Все още има страни, които искат да отидат по-далеч, и други, които настояват за по-меки санкции" от замразяването на осем преговорни глави, посочва европейски източник.

Традиционно приятелски настроените към Турция Великобритания, Испания, Италия, Швеция и Естония настояват за замразяване само на три глави, тоест на тези, които са пряко свързани с въпросите на митническия съюз. Португалия също се обявява за намаляване на броя на главите, по които да бъдат прекратени преговорите, съобщи в събота външният министър на страната Луиш Амаду.

Другият европейски лагер, начело с Кипър, Франция и Австрия, е на мнение, че трябва да бъдат замразени повече преговорни глави. Кипърските гърци настояват за налагането на ревизионна клауза, която да позволи преразглеждането на въпроса на определена дата и евентуално втвърдяване на санкциите, ако Турция продължи да не прилага протокола.

Мнозинството от страните-членки, предимно държавите от Източна Европа, са склонни на компромис близък или идентичен с препоръката на Европейската комисия, посочва Франс прес.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.