ЕП ОДОБРИ КУНЕВА ЗА КОМИСАР
Меглена Кунева бе одобрена от Европейския Парламент за комисар по защитата на потребителите със 583 гласа „за", 21 гласа „против" и 28 въздържали се. Леонард Орбан бе одобрен за комисар по мултилингвизма със 595 гласа „за", 16 „против" и 29 въздържали се.
Председателят на ЕП Жозеп Борел посочи при началото на заседанието за гласуването на двамата кандидати, че това е едно от най-важните гласувания в тази сесия на парламента.
Председателят на Европейската Комисия Жозе Мануел Барозу посочи в речта си, че за пръв път в договора за присъединяване на страни към ЕС е изрично посочена ролята на Европейския Парламент при избора на комисари. Той помоли депутатите за тяхната подкрепа за двамата нови комисари, които според него я заслужават. Барозу посочи че Меглена Кунева и Леонард Орбан са работили много усилено и са участвали активно в процеса на присъединяване на страните им към Европейския Съюз.
Твърдо вярвам, че двамата кандидати доказаха по време на изслушванията в комисиите своята честност, независимост и професионализъм, заяви в речта си Барозу.
Председателят на групата на Европейската Народна Партия Ханс Герт Пьотеринг поздрави от името на групата на ЕНП/ЕД двамата кандидати за комисари, като посочи, че и двамата са били одобрени от комисиите на Парламента.
Председателят на групата на европейските социалисти - ПЕС - Мартин Шулц посочи, че е имало проблеми с ресора на румънския комисар Леонард Орбан и изслушванията в комисията, но всичко е минало добре. Шулц обяви, че ПЕС също ще подкрепи кандидатурите на Кунева и Орбан за комисари.
Греъм Уотсън от съюза на либералите и демократите АЛДЕ посочи, че Меглена Кунева и Леоналд Орбан са взели дейно участие в преговорния процес за присъединяването на България и Румъния. Според него присъединяването на двете страни се е оказало по-трудно от очакваното и е отнело две години повече. „Уверен съм, че България и Румъния ще бъдат ценна придобивка, а не тежест за съюза", добави той.
"Тези, които понесоха на плещите си товара на преговорите за присъединяване, носят и част от плодовете на своите усилия", коментира председателят на Групата на либералите и демократите АЛДЕ Греъм Уотсън. По думите му обаче назначаването на Леонард Орбан и Меглена Кунева за еврокомисари е подчертало нуждата от институционална реформа в Европа. "АЛДЕ подкрепя разширяването на Съюза, но не и непрестанното увеличаване на колегията от еврокомисари и на Европейската сметна палата", каза Уотсън. Той поясни, че явно няма достатъчен брой "смислени ресори", поради което Европа се нуждае от по-малобройна Комисия, която повече да действа за общностния интерес и по-малко "да представлява страните-членки".
Джефри Титфърд от групата Независимост/Демокрация обяви, че е против двете кандидатури, както групата му е била против присъединяването на България и Румъния. Титфърд посочи проблемите във Великобритания, предизвикани от предишната вълна на разширяването като една от причините за несъгласието с кандидатурите.
Освен това според него двете страни чрез присъединяването си по този начин заместват ярема на комунизма с ярема на брюкселската бюрокрация. „Хората от двете страни заменят „Желязната завеса" с не по-малко тежката завеса от огромни количества бумащина", заяви той в защита на решението на групата да се противопостави на избора на двамата комисари.
Междувременно ЕП одобри назначаването на Надежда Сандолова и Овидиу Испир за членове на Европейската сметна палата. Резултатът за Сандолова от поименното гласуване е 561 гласа "за", 32 "против" и 38 "въздържали се". Гласуването за румънския кандидат г-н Овидиу Испир беше с таен вот. Неговата кандидатура също беше одобрена с 356 гласа "за", 229 "против" и 51 "въздържали се".