ЕК Е ПОСТИГНАЛА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА КОНТРОЛНИТЕ МЕХАНИЗМИ ЗА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ
Европейската комисия се договори как на практика ще извършва своите проверки и контрол в България и Румъния след като двете страни се присъединят към ЕС, съобщава Netinfo.
Създаването на такъв механизъм бе залегнало в последните мониторингови доклади на ЕК, оповестени на 26 септември в Европейския парламент в Страсбург.
Този механизъм трябва да подпомага бъдещото сътрудничество между България и Румъния, от една страна, и Европейската комисия - от друга, за следене и отчитане на напредъка в областите, в които ЕК все още има забележки към тях.
Първите доклади на двете страни трябва да са готови и изпратени до 31 март 2007 г. На базата им и въз основа на свои наблюдения ЕК ще докладва в Европейския парламент и Съвета на министрите.
ЕК ще продължи да подпомага България и Румъния, включително с технически и финансови средства и изпращане на експерти, за постигане на по-нататъшен напредък в областите, по които Комисията имаше забележки в докладите от септември.
Договореният механизъм ще престане да действа, когато изискванията по всички проблемни области бъдат изпълнени. В случай на необходимост обаче ЕК би могла да предприеме и други мерки.
Netinfo същевременно съобщава, че финландският евродепутат Ари Ватанен от групата на Европейската народна партия е изпратил писмо до председателя на Европейския съвет, министър-председателя на Финландия Мати Ванханен, и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу с искане спешно да бъде преразгледано отношението на ЕС към затварянето в края на годината на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Според Ватанен срещата на върха на ЕС днес и утре трябва да обсъди проблема и да вземе решение по него.
Писмото е подписано от депутати от различни политически групи в ЕП, сред които председателят на Комисията по външна политика Елмар Брок и докладчикът за България в Европарламента Джефри ван Орден.
Подписите си под документа са сложили и шестима български наблюдатели в ЕП.
Портал ЕВРОПА припомня, че докладчикът за България Джефри ван Орден предложи поправки към последния си доклад за страната за приемане на „по-гъвкав подход" към затварянето на двата блока от АЕЦ „Козлодуй". Поправката обаче не беше гласувана в пленарна зала.