ФЕРХОЙГЕН ПРЕДЛАГА МАЛКИТЕ ЕВРОПЕЙСКИ СТРАНИ ДА НЯМАТ ПЪЛНОПРАВНИ КОМИСАРИ
Заместник-председателят на Европейската Комисия Гюнтер Ферхойген постави под въпрос нуждата малките европейски страни да имат свои представители в ЕК, съобщава Euobserver.
Германският еврокомисар за индустрията заяви вчера пред телевизия ZDF, че малките европейски страни могат да имат само заместник- комисари, а не пълни постове в бъдеща променена Европейска Комисия.
„Малките страни ще имат повече полза от заместник-комисар във важна област, отколкото от комисар по незначителни въпроси", заяви той и добави: „трябва ни ефективна, малка и високо компетентна комисия".
Ферхойген заяви, че е направил тези предложения като част от подновените дебати за съживяването на Европейската Конституция, която цели да повиши ефективността на ЕК чрез намаляване на размерите й.
Конституцията обаче се отнася еднакво към малките и големите страни в ЕС, като предвижда равнопоставена ротационна система за ограничен брой комисарски постове, които са ограничени до две трети от броя на страните-членки.
Чрез предложението си за заместник-комисари от малките страни Ферхойген най-вероятно ще разгневи държави като Белгия, Люксембург, Словакия и Унгария, които положиха сериозни усилия за да вкарат текста за равните права при ротацията в Европейската Конституция.
В интервюто за германската телевизия Ферхойген направи и други предложения, които излизат извън договореностите в Конституцията.
Според Ферхойген председателят на ЕК трябва да бъде избиран от Европейския Парламент, а не от националните правителства. Председателят трябва освен това сам да избира комисарите си, които в момента също се предлагат от страните-членки.
„Според мен е очевидно, че изпълнителната власт на ЕС трябва да бъде определена чрез избори", заяви той.
Ферхойген заяви, че „избраният за председател на ЕК трябва да открие правилните хора за определените задачи. Избраният за председател на ЕК ще бъде достатъчно интелигентен за да осигури политически и географски баланс".
Предложенията на комисаря по индустрията имат силна прилика с направените през миналата година предложения от френския кандидат за президент Никола Саркози. Саркози също предложи председателя на ЕК да бъде избиран от Европейския Парламент и да има правото да назначава сам комисарите.