Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-01-2007

ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ ЗА МЛЕЧНИ КВОТИ

Фермерите ще могат да подават заявленията си за получаване на индивидуалните млечни квоти до 15 януари. Самото приемане на документите е започнало от 3 януари, съобщава "Дневник".

Квотната система влиза в сила от 1 април 2007 г. и е задължителна за всички производители, които предлагат сурово мляко за пазара.

Според европейските правила всяка държава членка разполага с годишна квота за преработка на сурово мляко, която не трябва да се надвишава. Тя се определя въз основа на вътрешното потребление и износа, реализиран през последните няколко години и фиксира годишното производство за всяка държава. По този начин се контролира пазарът и се избягват свръхпроизводства. Ако даден производител надвиши годишната си квота, плаща глоби, припомниха от агроминистерството.

Квотите са два вида - за производители, които предлагат суровината си на мандрите, и тези, които предлагат млякото за директна продажба на пазара. България получи национална квота от 979 хил. т мляко, от която 722 хил. тона за преработка от мандрите, а останалите 257 хил. т - за преки продажби.

За да може производителят да получи индивидуална квота за доставка, заявените количества трябва да бъдат потвърдени от одобрен изкупвач с подпис и печат. Ако фермерът предлага мляко за директна продажба, освен заявлението, което депозира в областните земеделски служби, той трябва да приложи и счетоводни документи, доказващи извършените през миналата година продажби. В случай че не разполага с подобни документи, той може де представи и удостоверение за средната млечна продуктивност на стадото през миналата календарна година.

Министерството на земеделието въвежда в регистър всеки литър произведено краве мляко, което не е предназначено за лична консумация, а отива на пазара. Според агроминистерството този регистър вече действа и чиновниците били в състояние да проследят количествата. За да няма сривове в системата, агроминистерството въведе експериментално квотната система още през миналата година. Тогава индивидуални квоти получиха 117 026 производители на краве мляко. За мандрите са били предоставени 854 319 тона, а за директна продажба - близо 80 хил. тона, съобщиха от земеделското министерство. Отделно в националния резерв са били заделени около 46 хил. тона, които ще се раздават на новорегистрирани производители.

Експерименталната квотна година приключва на 31 март. Дотогава фермерите, подали искане за квоти, трябва да получат необходимия документ с размера на индивидуалната им квота. Те задължително трябва да имат едногодишни договори за изкупуване на суровината с одобрени от агроминистъра изкупвачи. Миналата година бяха одобрени 291 подобни компании. Всеки изкупвач трябва да разполага с компютър и електронен адрес за връзка с централния сървър. Задължително се прилага софтуер за регистрация на всекидневните доставки на мляко, които да отговарят на количествата, записани в дневниците на фермерите. По този начин се засичат доставките при контрол от страна на ветеринарните служби.

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.