Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-01-2007

16 РОМСКИ ЗДРАВНИ МЕДИАТОРИ – СЪС СЕРТИФИКАТИ ЗА ГРИЖИ ЗА ЖЕНИ И ДЕЦА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

Сертификати от Министерството на здравеопазването бяха раздадени днес на 16 ромски здравни медиатори, обучени за подобряване на достъпа до здравни грижи на ромски жени и деца в селските райони. Проектът, за който Портал ЕВРОПА вече писа, е в рамките на МАТРА.

Церемонията бе открита от посланика на Холандия у нас Вилем ван Ее, който изрази дълбоко уважение за работата, която ромските здравни медиатори вършат, отбелязва в прес-съобщение холандското посолство.

Проектът „Подобряване на достъпа до здравни грижи на ромски жени и деца в селските райони" се финансира от програма МАТРА на Министерството на външните работи на Кралство Нидерландия и се изпълнява от Кеър Нидерландия, Фондация „Кеър Интернешънъл България" и Фондация „Здравни проблеми на малцинствата". Неговата цел е да допринесе за подобряване на здравния статус на ромското население в 16 градчета и села в районите на Монтана, Благоевград, Разград, Русе и Ямбол чрез повишаване достъпа до здравни услуги на ромските жени и деца. Проектът работи в четири области: обучение на здравни медиатори, повишаване здравното образование на ромските жени, повишаване образованието на ромската младеж по въпроси на репродуктивното здраве и други здравни проблеми, социална подкрепа и публикации в медиите, включително на ниво формиране на политики, национални и регионални кампании.

От "Кеър" отбелязват, че за пръв път в България е организиран подбор на шестнадесет роми медиатори от селските райони. Те бяха обучени по вече утвърдена от Министерството на здравеопазването програма (по проект на програма PHARE 2001). Тези, които положиха успешно изпит, ще получат сертификати, чрез които ще имат възможност да практикуват професията здравен медиатор.

В периода 2003-2006 г. в рамките на три проекта по същата програма са обучени и сертифицирани общо осемдесет и четири здравни медиатори. Благодарение на усилията на Министерството на здравеопазването, на Министерството на труда и социалната политика, на Дирекцията по етнически и демографски въпроси към Министерски съвет и не на последно място на неправителствените организации, работещи в тази сфера, от 2007 година се очаква шестдесет здравни медиатори, които имат сертификати, да бъдат назначени на работа към общините чрез делегиран бюджет, допълват от "Кеър".

От изключително значение при стартирането на проекта се оказа представянето на длъжността на здравния медиатор, както в общността, така и пред общопрактикуващите лекари, здравните и социалните институции, местната власт - споделят участниците.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.