ДО КРАЯ НА МАРТ РУМЪНИЯ ЩЕ Е ГОТОВА С ВИЗИЯТА ЗА МЯСТОТО СИ В ЕВРОПА
Националистите в Румъния не харесват стратегията на премиера Търичану за бъдещето на страната като член на ЕС.
Лидери на румънски партии не одобряват слеприсъединителната стратегия на страната, пише днес румънският вестник "Гъндул", цитиран от "Фокус".
Както Портал ЕВРОПА писа още вчера, румънският премиер Калин Попеску Търичану и неговото правителство поканиха политическите сили в северната ни съседка за обсъждане на документа, изготвен от кабинета.
По правилата на консултативния процес, политическата дискусия на стратегията се предхождаше от експертен дебат, който се състоя миналата седмица. Пред Ромпрес Емил Бок, лидер на Демократическата партия, която е част от управляващата коалиция, заявява, че следприсъединителната стратегия на Румъния трябва да отговаря на два въпроса: "Какво прави Румъния в ЕС?" и "Какви са сравнителните предимства на Румъния?".
Самият текст на документа трябва да бъде изготвен до края на март - до това заключение стигнаха лидерите на партиите, които се срещнаха вчера с Търичану. Министър-председателят предложи да бъде формирана работна група, в която ще участват представители на всички политически формации, Румънската академия, Националната банка на Румъния, Европейския икономически съвет и на граждански сдружения. Сформираната група ще коригира окончателната форма на документа.
Вчера след продължителна дискусия с премиера Калин Попеску Търичану, политиците останаха недоволни от документа, отбелязва изданието.
Според изпълнителния председател на Демократическата партия Адриян Видяну, стратегията е "тънка" и "подлежаща на усъвършенстване", но за сметка на това благоприятства започването на разговор между основните политически формации.
Лидерът на партия "Велика Румъния" Корнелиу Вадим Тудор я определи като "документ, пълен с граматически грешки и заблуди".
Ласло Борбели, заместник-председател на Демократичния съюз на унгарците в Румъния, достигна до заключението, че стратегията на правителството е "скица". Според него политическите лидери са решили да изготвят политическа декларация, одобрена от всички партии, в която ще се посочва, че подкрепят реализирането на стратегия и ще сътрудничат при изготвянето на документа - заключава "Гъндул".